“Bitkilerimin arasında yaşıyorum”

Adanali

New member
Bayan Haßler, ilkbaharda pencerenizin kenarında hangi bitkileri yetiştirmeyi seversiniz?

Ocak ayında kırmızı biber, biber ve patlıcanla başladım. Bu bitkilerin çimlenme süresi çok uzun olduğundan, onlara erken başlamanız gerekir. Mart ayından itibaren diğer sebze türleri de eklenecek: atıştırmalık salatalık, domates, alabaşlar, salatalar – mümkün olan her şey.

Peki bunların hepsi pencere kenarında yapılabilir mi? Pek çok insanın orada sadece fesleğen veya nane gibi şifalı otları var.

Örneğin tere ve marul tüm yıl boyunca penceremin kenarında yetişiyor. Özellikle artık pencere pervazlarımı orada genç sebze bitkileri yetiştirmek için de kullanıyorum. Pencere pervazını tabiri caizse çocuk odası olarak kullanıyorum. Bazıları 25 ila 30 derece arasındaki sıcaklıklarda çimlenir, bu nedenle ısıtıcının hemen yanında olması pratiktir. Genç bitkiler biraz büyüyünce Mart ayı sonuna doğru zaman zaman onları balkona çıkarmaya başlıyorum. Bitkileri hemen iç mekandan dış mekana taşırsanız, sadece soğuk şokuna değil aynı zamanda güneş yanığına da maruz kalabilirler. Ayrıca bitkilerin öncelikle apartmanda olmayan rüzgara alışması gerekiyor.

Deike Haßler, Kiel'deki şehir dairesini 100'den fazla farklı sebze bitkisiyle paylaşıyor.  Balkonda ve pencere kenarlarında domates, patlıcan ve marul yetişiyor.  Haßler deneyimlerini Instagram kanalı @kuestenbalkon'da aktarıyor - ve şimdi de bir kitapta: “Pencere Eşiği Bahçesi” (144 sayfa) Löwenzahn-Verlag tarafından yayınlandı ve fiyatı 24,90 avro.

Deike Haßler, Kiel'deki şehir dairesini 100'den fazla farklı sebze bitkisiyle paylaşıyor. Balkonda ve pencere kenarlarında domates, patlıcan ve marul yetişiyor. Haßler deneyimlerini Instagram kanalı @kuestenbalkon'da aktarıyor – ve şimdi de bir kitapta: “Pencere Eşiği Bahçesi” (144 sayfa) Löwenzahn-Verlag tarafından yayınlandı ve fiyatı 24,90 avro.

Kaynak: Löwenzahn-Verlag/D. Zengerl

Yeni başlayanlar için hangi bitkileri önerirsiniz?

Domateslerin bakımının nispeten kolay olduğunu düşünüyorum. Pencere pervazına küçük çalı domatesi öneririm. Temel olarak neredeyse tüm büyük sebzelerin küçük atıştırmalık versiyonları her zaman mevcuttur. Bitkiler daha kompakt büyür. Pencere kenarında olduğu gibi az alanınız varsa bu elbette süper pratiktir. Marul ve çileklerle de yanlış yapmış olmazsınız. Konu çilek olunca, kendiniz tercih etmemenizi tavsiye ederim çünkü bu zordur. Genç bitkileri bahçe merkezinden satın alıp pencere kenarına dikebilirsiniz. Bu harika çalışıyor!

Pencere kenarında bir şeyin gerçekten gelişmesi için nelere dikkat etmeliyim?

Elbette her pencere kenarında her şey iyi gelişmiyor. Mesela ortamın ne kadar sıcak olduğuna ya da ne kadar ışık geldiğine bağlı. Pencere güneye baksa bile karşıdaki evin ya da büyük bir ağacın gölgesi olabilir. Pencere pervazına bahçecilik yapmaya başlamak istiyorsanız, iki veya üç gün boyunca gün boyunca pencere pervazına ne kadar ışık ulaştığını gözlemlemenizi tavsiye ederim. Ve: Dışarıda pencereniz de varsa bahçecilik için de uygundur. Oradaki bitkiler daha fazla ışık aldığından biraz daha iyi ve hızlı büyüyorlar.

Hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her iki perşembe.

Pencere kenarında bahçe işleri yaparken bahçede olduğundan farklı bir şey yapmanız gerekiyor mu?

Evet, çünkü bitkiler saksıda. Yataklardan farklı olarak derinlere kök salamazlar. Bahçedeki bitkilerimi sulamayı unutursam o kadar da kötü değil. Neyse ki ara sıra yağmur yağar ya da bitkiler daha derine kök salıp su veya besin arayabilirler. Pencere kenarındaki bitkileri düzenli olarak sulayıp gübrelemezsem hayatta kalamazlar. Benim bakımıma bağlılar.

Biraz evcil hayvanlara benziyor.

Evet, bu gerçekten doğru. Bu yüzden tüm pencere pervazlarını doldurmadan önce kısaca düşünmenizi öneririm: Bitkilerle ilgilenmek için ne kadar zamana ve arzuya ihtiyacım var? Tıpkı yağmur yağdığında köpeğinizi dışarı çıkarmak zorunda olduğunuz gibi, tatildeyken veya stresliyken bitkilerin de bakıma ihtiyacı vardır. Başlangıçta daha azı gerçekten daha fazla olabilir. Ama aynı zamanda insanları da cesaretlendirmek istiyorum: Bitkiler yağmurlu Kiel'de balkonumda ve pencere pervazımda büyüyorsa, başka her yerde de büyüyorlar.

İç mekanda meydana gelen tipik zararlılar var mı?

Evinizde bitki varsa mutlaka bir noktada mantar sivrisinekleri sizi ziyaret edecektir. Örümcek akarları ve tripler sebze bitkilerinde de bitmiyor. Ancak burada pencere kenarındaki bahçenin belirleyici bir avantajı var: Davetsiz misafirleri bahçeye göre çok daha çabuk keşfediyorum. Çünkü bitkiler neredeyse göz hizasında.

Pencere kenarında sebze yetiştirme fikri nasıl ortaya çıktı?

Corona karantinası sırasında, diğer birçok insan gibi ben de bir şekilde hala dışarıda olmayı ve etrafımın bitkilerle çevrili olmasını arzuluyordum. Uzun zamandır ev bitkileriyle ilgileniyorum. Ancak pandemi sırasında 14 metrelik balkonlu mevcut dairemize taşındığımızda şöyle düşündüm: Ah, kesinlikle bunu iyi bir şekilde kullanabilirim. Üç çilek aldım ve taşındığım zaman aslında küçük bir tohum seti de aldım. Bununla başladım ve o kadar eğlendim ki zamanla daha fazlasını ektim. İlk yıl 30, ikinci yıl 60 bitkim vardı. Geçen yıl 100'ün üzerinde bitki vardı. Çoğunlukla pencere pervazlarını ekim için kullandım. Ancak balkonda yer sıkıntısı artınca pencere pervazlarında da bitkiler yetiştirdim ve bunun ne kadar işe yaradığını fark ettim.

Arada beş dakika bahçeyle ilgilenip sonra başka şeylere dönebiliyorum.
Bir tahsis bahçesi sizin için ideal olmaz mıydı?

Ah, bunun balkonla birlikte oldukça yorucu olacağını düşünüyorum. Daha sonra belki şehrin diğer tarafında bir bahçe kiralıyorum ve bütün bir öğleden sonrayı bahçe işleri için planlamak zorunda kalıyorum. Burası harika. Bitkilerimin arasında yaşıyorum. Kanepeye oturup balkona baktığımda onu görüyorum. Arada beş dakika bahçeyle ilgilenip sonra başka şeylere dönebiliyorum. Akşam yemeği için balkondan veya pencere kenarından kendiliğinden taze sebzeleri toplayabiliyorum. Ancak elbette bu tür bahçeciliğin de sınırları vardır. Bu yüzden mahallede alt kattaki millet bahçesine yükseltilmiş yatak koymayı düşünüyoruz.

Balkon bahçeciliği yemek hakkındaki düşüncelerinizi değiştirdi mi?

Ben bir şehir çocuğuyum. Balkon bahçeciliğine ilk başladığımda, çoğu sebze hakkında, onları nasıl yetiştireceğimden mutfakta kullanma yollarına kadar çok az arka plan bilgim vardı. Yeni hobim sayesinde çok şey öğrendim. Ve sebzelerle farklı bir ilişki kuruyorsunuz. Geçmişte, zamanında yemeyi başaramadığım için yiyecekleri attığım da oldu. Şimdi şunu düşünüyorum: Hayır, bu biberler dokuz aydır burada yetişiyor. Onları suladım ve bakımını yaptım. Atmıyorum, yiyorum. Yiyeceğe olan takdirim, onu kendim yetiştirdiğimde inanılmaz derecede arttı. Ayrıca sebzelerime ne tür bir işlem uygulandığını bilmek beni iyi hissettiriyor – ve hiçbir zaman kendi yetiştirdiklerim kadar lezzetli sebzeler yemedim.