Bir satın alma işlemi yaparken göz önünde bulundurulması gereken yedi adım

Felaket

New member
“Test sürüşü şart”


Yeni bisiklet: Kötü bir satın alma yapmaktan kaçınmak için yedi adımBisiklet pazarı son yıllarda giderek farklılaştı.

© Kaynak: Malta Hristiyanları/dpa


Eyere bin! Bisiklet almak için iyi bir zaman: geniş bir seçim var ve fiyatlar büyük ölçüde sabit kaldı. Ayrıntılı bir danışmaya, test sürüşüne ve bireysel uyarlamaya çok değer verilmelidir.Sebastian HoffBerlin/Marburg/Göttingen. Sıcaklıklar artıyor, doğa çiçek açıyor, günler uzuyor: Pek çok insan için bisiklet sezonu başlamak üzere. Ancak bazı eski bisikletlerin artık yola çıkmaya uygun olmadığı ortaya çıktı. Geniş bir çocuk arabası, arazi yarışçısı veya konforlu bir e-bisiklet olsun, genellikle yeni bir model arzusu vardır. İyi haber: Fahrrad Basın Servisi’nden Thomas Geissler, Korona döneminde yaşanan darboğazdan sonra satış odaları ve depoların yeniden dolu olduğunu söylüyor (pd-f): “Bazı durumlarda şu anda fiyat indirimleri bile var.”


Artık tüm yıl boyunca yeni modeller piyasaya çıkıyor ve bayiler malları yeniden sipariş etmeye devam edebiliyor olsa da, ürün yelpazesi özellikle ilkbaharda genişliyor. O yüzden şimdi bisiklet almanın tam zamanı. Ama doğru bisikleti nerede ve nasıl bulacağım? Bunun için ne ödemem gerekiyor? Kötü bir satın alma işleminden nasıl kaçınırım?
klima kontrolü


İklim değişikliği hakkında en önemli haberleri ve arka plan bilgilerini içeren bülteni alın – her Cuma yeni.


Size yedi “pedal vuruşu” ile doğru bisiklete nasıl ulaşabileceğinizi göstereceğiz:

İlk Adım: Neye ihtiyacınız olduğunu düşünün


Geissler, bisiklet pazarının son yıllarda giderek farklılaştığını açıklıyor. Kargo bisikleti, fixie veya enduro – her ihtiyaç için doğru model var. SUV e-bisikletleri veya trekking bisikletleri gibi çok yönlü araçlar da mevcuttur. Bir bisiklet satın almadan önce ne için kullanıldığı konusunda net olmak çok daha önemlidir. Sadece işe gidip gelmek için mi? Daha doğrusu sportif aktiviteler için mi? Daha uzun bir bisiklet turu gibi diğer kullanımların daha sonra ortaya çıkması ne kadar olasıdır?

İkinci Adım: Kendinizi Eğitin


Neye ihtiyacınız olduğuna dair bir fikriniz varsa, örneğin uzman dergilerde ve internette okuyabilirsiniz. Ancak Geissler, testlerden aşırı derecede etkilenmemek konusunda uyarıyor: “Çok rahatsız edici olabiliyorlar.” Tanıdıklarla yapılan sohbetlerde de bazı sorular netleştirilebilir. Belki ödünç alınan bir bisiklet denenebilir.

Allgemeine Deutscher Fahrrad-Club’ın (ADFC) editörü René Filippek, prensipte iyi bisikletleri çevrimiçi satın almanın da mümkün olduğunu söylüyor: “Ama bu, zaten deneyime sahip insanlar için daha fazla.” En iyi senaryoda, çevrimiçi perakendecinin yakınlarda bir iş birliği ortağı vardır.

Üçüncü adım: Masrafları hesaplayın


Bisikletlerin maliyeti genellikle hafife alınır. İndirimcilerde ucuz modeller var mesela. Ancak Filippek, pahalı onarımların genellikle kısa bir süre sonra yapılması gerektiğinden, onlara karşı tavsiyede bulunuyor. Bisiklet satıcıları şube derneği VSF’nin Genel Müdürü Uwe Wöll, sıradan bir şehir bisikletinin başlangıç fiyatı olarak 1000 Euro’dan bahsediyor. “Yürüyüş ve gezi bisikletleri 1200 Euro’dan başlıyor, iyi bir e-bisiklet 2500 Euro’dan başlıyor.”

Dayanıklı bir bisiklet almak istiyorsanız daha cömert hesaplar yapmalısınız. Filippek, “Kilometre ne kadar yüksekse, olması gereken kalite de o kadar yüksek” diye vurguluyor. Kayış tahriki veya GPS konumu gibi özel bileşenler gerekiyorsa, fiyat da artar. Kilitler, bisiklet eldivenleri ve kasklar gibi aksesuarların maliyetleri de planlanmalıdır. En azından bisiklet kiralamanın giderek yaygınlaşması nedeniyle, giderek daha fazla müşteri ceplerini kazmaya istekli. Filippek, “Elektrik motorlu bir kargo bisikletinin fiyatı 6.000 Euro’nun üzerinde olabilir” diyor.

Kullanılmış satın almak risk taşır


Yeni bir bisiklet için her zaman yeterli para yoktur. Bu durumda kullanılmış bir model satın almak bir alternatif olabilir. Bir pazarlık genellikle bisiklet müzayedelerinde veya internette bulunabilir. Bununla birlikte, riskler de vardır: Bazı bisikletlerde, örneğin, ciddi bir kaza geçirip geçirmedikleri veya çerçevenin kırılıp kırılmadığı açık değildir. Garantiler genellikle kullanılmış bisiklet satan satıcılar tarafından verilir. Her halükarda, çevrimiçi olarak sunulanlar da dahil olmak üzere tüm bisikletlere test sürüşü yapılmalıdır.

Dördüncü Adım: Randevu alın


Uzun bekleme sürelerini önlemek için, danışma randevusu uygun bir zamanda – mümkünse mağazanın o kadar yoğun olmadığı bir zamanda alınmalıdır. Wöll, “Cumartesi sabahı olabilecek en kötü zaman” diyor. Daha sonra onarım gibi hizmetler için çok uzağa gitmemek için yakın bir dükkan seçmenizi tavsiye ediyor. Birden fazla mağazaya kolayca erişilebiliyorsa, ilgili teklif karşılaştırılabilir.

Beşinci Adım: Tavsiye alın


Satış konuşmasının yanlış yöne gitmemesi için perakendeciye erken bir aşamada planlanan bütçe sorulmalıdır. Wöll, satış elemanının ayrıca ihtiyaçları algılaması, bisiklet teknolojisini iyi açıklayabilmesi ve ayrıca daha önce dikkate alınmamış olabilecek sorular sorabilmesi gerektiğini söylüyor. Filippek, “İyi bisiklet mağazaları müşterilere yanıt verir” diye ekliyor. Yarış bisikletleri gibi özel bisikletler söz konusu olduğunda, satış personelinin kendi deneyimleri yardımcı olabilir. Geissler, bir e-bisiklet satın alındığında pilin menzili, motorun türü ve gücü ile uygulamalar gibi dijital çözümlerin ele alınması gerektiğini söylüyor. Ayrıca doğru çerçeve boyutunu belirlemek için iç dikişi ölçmenin tavsiye edilebilir olduğunu düşünüyor.

Wöll, “İyi bir danışma için yaklaşık bir saat planlamalısınız” diyor. Müşteriye ve gereksinimlerine bağlı olarak bu süre daha kısa veya daha uzun olabilir. Bazı insanlar, farklı bisikletlerin donanım detayları hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilmek ister. Diğerleri için sunulan ilk model doğrudan bir hit. Ancak Geissler, müşterilerin belirli bir bisiklete itilmeleri durumunda şüphelenmeleri gerektiği konusunda uyarıyor. Ayrıca, bireysel yüksek kaliteli veya modaya uygun bileşenler de gözlerinizi kamaştırmamalıdır. Filippek, “Her şeyin birbirine uyması gerekiyor” diye vurguluyor.


Biraz el emeği ile bisiklet bahara hazır.

Biraz el emeği ile bisiklet bahara hazır.

Bisikletinizi ve e-bisikletinizi bahara bu şekilde hazırlarsınız


Baharın ilk sıcak günleri geldiğinde, artık bisikleti dolaptan çıkarma zamanı. Ancak uzun bir kış tatilinden sonra bisiklete biraz ayar yapılması tavsiye edilir. Güneşli havalarda bisikletinizi ve e-bisikletinizi tam zamanında nasıl eski haline getirebilirsiniz?

Altıncı Adım: Bir test sürüşü yapın


Wöll, “Bir test sürüşü şarttır, onsuz satış şüphelidir” diye vurguluyor. Sonuçta, bisiklet ve onu kullanan kişi daha sonra bir birim oluşturmalıdır. Filippek, “Müşteri bisikletin üzerinde rahat hissetmeli” diyor. Birkaç modeli karşılaştırmak en iyisidir. Geissler, test sürüşü için normalde bisiklet sürerken giyilen kıyafetlerin seçilmesini tavsiye ediyor. Özellikle yüksek kaliteli, pahalı bisikletler daha uzun süre test edilmelidir. Bazen hafta sonu ödünç bile alınabilirler. İstenilen model mağazada yoksa sipariş vermek mümkün olabilir.

Yedinci Adım: Çarkı ayarlatın


Geissler, “Örneğin sırtta ve dizlerde yanlış gerginlikten kaçınılmalıdır” diyor. Bu nedenle, bisiklet kullanıcıya en uygun şekilde ayarlanmalıdır. En önemli ayar vidaları elcikler, sele, pedallar, gidon ve gidon boğazıdır. Bazı mağazalar karmaşık bisiklet donanımı sunar. Birkaç hafta sonra problemler ortaya çıkarsa, bunlar muhtemelen bir ilk kontrol sırasında, örneğin sele gibi parçalar değiştirilerek düzeltilebilir. Geissler’e göre, satın aldıktan sonra tekerleği tamamen değiştirmek genellikle mümkün değildir: “Ancak bazı bayiler bunu çok pahalı modeller için yapacaktır.”