Beklenen noktadan yıkıldık!

DeSouza

New member
MERT İNAN- Türkiye’yi yasa boğan yıkıcı zelzelenin akabinde Milliyet’e değerlendirmelerde bulunan zelzele uzmanları, Doğu Anadolu Fayı’nda büyük zelzele yaratacak bir hareketin yıllardır beklendiğine dikkati çekti. Uzmanlar, 2 gün evvel Osmaniye’de yaşanan 4.6 büyüklüğündeki sarsıntının ise öncü bir yer hareketi olmadığına vurgu yaptı.

Jeoloji Mühendisleri Odası Lideri Hüseyin Alan, 4.6 büyüklüğündeki Osmaniye sarsıntısı daha sonrası, bölgedeki ofislere sarsıntı ikazında bulunduklarını deklare etti. Alan, Milliyet’e yaptığı açıklamada, “Gerçekten ağır bir müddetç yaşıyoruz. Osmaniye Düziçi’nde son 10 gündür sarsıntı hareketliliği vardı. O bölgedeki temsilcimiz açıklama yapmıştı. Ülkemizde etkin fay zonlarının geçtiği 24 kent, 110 ilçe bulunuyor. Geçtiğimiz cumartesi günü Düziçi’nde yaşanan 4.6 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde bir küme arkadaşlarıma ‘Umarım olmaz lakin bu sarsıntı öncü olabilir. Umarım olmaz lakin bölge sarsıntı riski taşıyor’ demiştim. Telaşımı paylaştım. Osmaniye’deki sarsıntılar, Pazarcık’a uzanan segmenti tetiklemiş olabilir” dedi.

‘Düziçi’yle ilintili değil’
Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırmaları Enstitüsü eski Müdürü Zelzele Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Erdik ise, yıkıcı sarsıntının Osmaniye Düziçi’nde meydana gelen zelzelelerle münasebeti olmadığını belirterek, “Cumartesi günü 05.08’de merkez üssü Osmaniye Düziçi’nde 37 km derinlikte kaydedilen zelzele ile Gaziantep, Kahramanmaraş hududundaki keşim noktasındaki zelzele içinde bir ilinti olmadığı üzere, Cumartesi günü yaşanan sarsıntı için öncü demek gerçek olmaz” değerlendirmesini yaptı.

‘senelerdır biliniyordu’
Deprem Uzmanı Prof. Dr. Okan Tüysüz de şu ayrıntıları verdi: “Pazarcık merkezli açıklanan 7.4 büyüklüğündeki sarsıntının Osmaniye’deki 4.6’lık zelzeleyle ilişiği bulunmuyor. Düziçi’ndeki fay sisteminin yıkıcı sarsıntı üreten fayı tetiklemesi kelam konusu değil. Bu bölgede sarsıntı olacağı esasen yıllardır söylemiş olduğimiz, araştırmalar yayınladığımız bir alan. Maalesef bu biçimdesi yıkıcı sarsıntılar ülkemiz açısından sürpriz değil ve her an öbür bir bölgemizde de büyük zelzele olabilir. Önlemlerimizi almayıp, her felaketten daha sonra tıpkı tartışmaları yapıyoruz. Maalesef 17 Ağustos’tan daha sonra ülke olarak yeteri çalışma ve tedbirleri almadık.”

‘Düziçi öncü değildi’
Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy da şunları aktardı: “Geçen yıl Yayladağ’da olan sarsıntıdan daha sonra bir çizgi çizmiştik. Fay sınırı Adana’ya gerçek uzanmıyor, güneye gerçek dönüyor. Şayet aksisi ileri sürülse yani Osmaniye, Adana’ya yanlışsız bir çizgi uzanıyor olsa kırılma daha farklı olurdu. ötürüsıyla Düziçi’nde yaşanan 4.6’lık zelzeleyle Kahramanmaraş, Gaziantep vilayet sonunun kesiştiği bölgedeki zelzele içinde bir irtibat bulunmuyor. Düziçi’ndeki zelzele için ‘öncüsüydü’ diyemeyiz.”

9 ay evvel uyarmıştı!
Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş’ta büyük bir sarsıntı beklentisini son senelerda biroldukca defa gündeme taşımıştı. Görür, “Kahramanmaraş’ın Türkoğlu bölgesinde en son zelzele 1513. Olağandışı bir vakit geçmiş. Burada 1513’te 7.4 büyüklüğünde bir zelzele var. bu biçimde burası da zelzeleye hamile bir yer” demişti. Görür, 11 Nisan 2022’de Zonguldak’ın Ereğli ilçesi açıklarında 4.4 büyüklüğündeki zelzelenin akabinde yaptığı açıklamada, Doğu Anadolu Fayı’na dikkati çekmişti. Prof. Dr. Naci Görür, Doğu Anadolu Fayının 20’nci yüzyılda şimdi hiç sarsıntı üretmediğini belirterek “Kuzey Anadolu Fayı o yüzyılda, bir dizi 7.0 ve 7’ye yakın zelzeleler üretti. Kuzey Anadolu Fayı bu biçimde faalken Doğu Anadolu Fayı üzerinde bu cins bir aktivite görülmedi. Elazığ Zelzelesi olduğu vakit Elazığ’ın güneybatı tarafına gerçek sarsıntının güç transfer etmesi kelam konusu. Doğrultu atımlı faylar, rastgele bir yerde zelzele ürettiği vakit, her iki tarafına gerçek da gerilim transfer etmiş olabilir. Doğu Anadolu Fayı üzerinde bundan daha sonraki zelzeleleri Erkenek, Çelikhan, Kahramanmaraş Türkoğlu yörelerinde olacağını düşünüyorum” demişti. Prof. Dr. Görür, zelzele daha sonrasında toplumsal medyadan yaptığı açıklamada da ikazlarına kulak asılmadığını belirterek, kâfi tedbirlerin alınmamasına isyan etti. Prof. Dr. Görür, “Bu sarsıntının gelmekte olduğunu yerbilimciler olarak söyleye söyleye, yaza yaza lisanımızda tüy bitti. Hiç kimse ne diyorsunuz diye reaksiyon bile vermedi” tabirlerini kullandı.