Bayanlar köyden dünyaya bebek ihraç ediyor

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Keles ilçesinin Sorgun köyünde köyün bayanları 200 yıllık ninelerinden kalma tezgahlarda kumaş üretip yöresel bebekler yapıyor. Köylü bayanlar bebekleri bu kumaşlarla giydirip Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli ülkelerine gönderiyor.

Cetlerinin giydiği kıyafetlerin minyatürlerini üretip bebeklere giydiren köylü bayanlar, bu sayede Yörük kıyafetlerini yaşatıyorlar. Bayanlar, yöresel bebekleri 250 ila 500 lira içinde değişen fiyatlarla satarak aile bütçelerine katkı sağlıyor. Köyde yaşlısı genci her bayan bu tezgahların başına geçip bebek kıyafeti imal ediyor. Tek tek elde işlenerek yapılan yöresel 1 yöresel bebeğin üretimi 20 gün sürüyor. Köydeki bayanlar ayda 50 bebek üretimi yapıyor. Bayanların sanat yapıtı üzere süsledikleri bebekleri fazlaca beğenilip büyük ilgi görüyor. Köyde işitme engelli Nurhayat Yılmaz’da bebek imal işini öğrenek bebek yapmaya başladı. konutunda bebek yaparak satan engelli kız aile bütçesine katkıda bulunuyor.

Köyde bebek üretimi ve usta öğreticilik yapan Emine Çiçek, “Oyuncak bebeklere yöresel kıyafetlerimizi giydiriyoruz. Ben hem üretim yapıyorum birebir vakitte bu işi öğretiyorum. Bu kıyafetler bizim tarihimizden geliyor. Kültürümüz yaşatmaya çalışıyoruz. Kıyafetlerin kimi kısımlarını kara tezgahta dokuyoruz. Geri kalanlarını elde tek tek işliyoruz. Bir bebeğin üretimi 20 gün sürüyor. Her personelliği elde tek tek yapılıyor. Çok zahmetli hayli beğeniliyor. Her yerden talep geliyor. Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı ülkelerine de gönderiyoruz. Bebeklerimizin boyutuna göre 250 ila 500 lira içinde değişiyor” dedi.