Bakan Varank’tan genç girişimcilere iki yeni müjde

A

admin

Guest
Teknoloji ve sporu bir ortaya getiren BİGG Spor Mükafatları Merasimi, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katıldığı merasimle sahiplerini buldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı içinde imzalanan “Bilimsel Araştırma, Girişimcilik ve ergenlerde Bilimsel Farkındalığın Artırılmasına Ait İşbirliği Protokolü” kapsamında TÜBİTAK dayanağıyla düzenlenen müsabakanın ödül merasimi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Varank, ödül merasiminde, ülkenin en kuvvetli sermayesinin insan kaynağı olduğunu, gençlere gerçek manada güvendiklerini belirterek, zorluklara karşı dirayet gösterebilen ve teşebbüsçü ruhlu gençleri gördükçe itimatlarının tazelendiğini söylemiş oldu.

Bu atölyelerde ortaokul ve lise düzeyindeki çocuklara tasarım, kodlama ve siber güvenlik üzere birfazlaca farklı alanda eğitimler sunduklarını tabir eden Varank, Deneyap Türkiye projesinde birinci teknoloji yıldızlarını mezun etmeye başladıklarını söylemiş oldu.

– “Gençlere öncelikli tavsiyem teşebbüsçü olmaları”

Bakan Varank, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile omuz omuza verdiklerini ve bir iş birliği protokolünü imzaladıklarını belirterek, “Bilimin ışığında, gençlik ve spor alanında nitelikli AR-GE projelerinin sayısını artırmak, bu alanda uzman insan kaynağımızı geliştirmek için belirlediğimiz alanlarda farklı projelere yatırımlar yapıyoruz. Bunlardan birisi de şüphesiz Bakanlık olarak epey ehemmiyet verdiğimiz girişimcilik.” diye konuştu.

TÜBİTAK BİGG kapsamında girişimcilerin “spor teknolojilerine” yönelik yenilikçi fikirlerini ticarileştirmelerini destekleyeceklerini deklare ettiklarını anımsatan Varank, bu kelamı tuttuklarını ve bugün BiGG Spor Ödül Merasimi için bir ortada olduklarını söylemiş oldu.

Varank, vakit zaman bir ortaya geldikleri gençlerin kendilerinden iş istediğini, gençlerin kendisine, “Ben nerede istihdam edilebilirim, nerede ne yapabilirim?” formunda sorular sorduğunu anlatarak, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Bu sohbette kendilerine birinci gündem unsuru olarak şunu söylüyorum: ‘Bakın sizler daha gençsiniz. Onun için gözü pek olun, var ise niyetiniz evvel teşebbüsçü olmayı deneyin, kendi işimin işvereni nasıl olurum bunun için uğraş edin, yani kendi ayaklarınızın üzerinde durmaya bir çalışın. şayet olmazsa daha sonra bir yerde çalışmak için uğraş gösterirsiniz.’ Emin olun devletimizin girişimcilik alanında epey fazla takviyesi var. Teşebbüsçü olmak isteyen her bir vatandaşımıza farklı alternatifler sunuyoruz. Gençlerimiz başta olma üzere vatandaşlarımızın girişimciliği denemesini, kendi şirketlerini kurarak evvel yürekle yola başlamalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bu manada buradaki gençlerimize de birinci tavsiyem bu.”

– “İlk 5’e giren girişimcilerimize 1 milyon lira para mükafatı veriyoruz.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, epey başarılı ve hoş işler yapan gençlerin bulunduğunu belirterek, TÜBİTAK’ın Ferdî Genç Teşebbüsçü Programını (TÜBİTAK BiGG) fazlaca önemsediklerini, bu programla bugüne kadar 2 bini aşkın genç girişimciye 500 milyon liranın üzerinde dayanak sağladıklarını, şirketlerini kuran girişimcilerin bugün dünyaya mamüllerini satabildiğini, epey önemli ihracat yapabildiğini söylemiş oldu.

Aynı başarıyı BİGG Spor programıyla yakalamak istediklerini lisana getiren Varank, şu tabirleri kullandı.

“Bu programla spor alanında yenilikçi, özgün ve rekabetçi teknolojileri desteklemek üzere yola çıktık. Girişimcilerimizin ithal spor materyallerinin yerlileştirilmesi, sporda yapay zeka uygulamaları, giyilebilir teknolojiler ve daha biroldukça alandaki 84 yenilikçi projenin başvurusunu kabul ettik. TÜBİTAK ile Gençlik ve Spor Bakanlığı üç basamakta bu müracaatları titizlikte kıymetlendirdi. Yenilikçi, özgün ve rekabetçi eserler geliştirerek birinci 20’ye giren teşebbüslerimiz bizden ödül almaya hak kazandı. Birinci 5’e giren girişimcilerimize 1 milyon liraya yakın para mükafatı veriyoruz. Bunun yanında sıralamaya giren öbür girişimcilere mansiyon mükafatlarını ve teşekkür dokümanlarını takdim edeceğiz.”

– Giyilebilir teknolojilerden futbolda sanal gerçeklik uygulamalarına kıymetli projeler

Bakan Varank, mükafata layık görülen birbirinden bedelli projeler bulunduğunu kaydederek, giyilebilir teknolojilerden futbolda sanal gerçeklik uygulamalarına, profesyonel spor aletlerinden akıllı idman aygıtlarına kadar biroldukça projenin ödül almaya hak kazandığını vurguladı.

Bir teşebbüsün giyilebilir elektromiyografi sensörüyle idman performansını artıran ve sakatlık riskini düşüren bir projeyi hayata geçirdiğini lisana getiren Varank, bir öbür girişimcinin okçulukta kullanılan ve tüm ok tiplerine uygun nişangah ürettiğini, olimpiyat şampiyonu ulusal okçu Mete Gazoz’un da bu eserleri tercih ettiğini anlattı.

Varank, “Başvuran girişimcilerimizden birisi de futbol idmanlarında sanal gerçeklik uygulamaları ile futbolcuların teknik kapasitesini ve karar alma kabiliyetini yükselten bir projeye imza attı. Bizim girişimcilerimiz isteyince ne kadar başarılı eserler ortaya koyabileceklerini her ortamda ispatlıyor. ötürüsıyla bu biçimde cevval girişimcilere, bilhassa gençlere yeni muştular vermek de bizim boynumuzun borcu.” diye konuştu.

– Genç girişimcilere çağrı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, bu biçimde cevval girişimcilere yeni muştular vermenin boyunlarının borcu olduğunu belirterek, iki yeni davete ait şu tabirleri kullandı:

“Onun için bu kürsüden bir muştuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. BiGG Spor kapsamında spor teknolojileriyle ilgili yeni bir davete daha yakın vakitte çıkacağız. İnşallah burada aldığımız sonuçlardan epey daha düzgünlerini önümüzdeki periyotta alacağımıza inanıyoruz. Zira bu davetten da emin olun beklentimizin üzerinde bir performans yakaladık. Gerek başvuran teşebbüsler, gerek geliştirilen teknolojiler, gerekse de BiGG Spor Ödül Töreni’nin tanıtımıyla ilgili hoş geri dönüşler aldık. Onun için önümüzdeki davet daha başarılı olacak. Orada da emsal biçimde giyilebilir teknolojilerden yapay zekaya, sensör teknolojilerinden sıhhate farklı başlıklardaki müracaatları kabul edeceğiz. İnşallah bu programı klâsik hale getirerek, spor alanında katma bedelli üretimde ivme kazanacağız.”

Varank, öteki müjdelerinin TÜBİTAK Stajyer Araştırmacı Burs Programına (TÜBİTAK STAR) ait olduğunu kaydederek, şu ayrıntıları verdi:

“Lisans öğrencilerimizin TÜBİTAK tarafınca desteklenen araştırma projelerinde şahsen çalışarak deneyim kazandıkları TÜBİTAK Star programına, önümüzdeki periyotta lise öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi de dahil ediyoruz. Bu kapsamda 2023’te STAR Lisans, Genç STAR ve STAR Öğretmen olmak üzere 3 farklı davete çıkacağız. Lise ve lisans öğrencileri ile öğretmenleri 6 ay müddetle araştırma projelerine dahil ederek araştırma kültürü kazanmalarına dayanak olacağız. Maksadımız bu vakitte yaklaşık 2 bin öğrenci ve öğretmenin araştırma projelerine dahil olması. STAR programında daha üniversiteye yeni başlamış gençlerimizi Türkiye’nin en kapsamlı projelerinde istihdam ediyoruz. 6 ay boyunca onlardan istifade ediyoruz. Kovid devrindeki en değerli projeler aşı projeleriydi. Daha lisans 1 öğrencileri program kapsamında bu projelerde çalıştılar. İnşallah bu programı farklı bölümler ve kamu kuruluşları ile devam ettireceğiz.”

Bakan Varank, öğrenci ve öğretmenleri bu programa dahil olmaya davet etti.