Baharın başında e-bisikletleri ve bisikletleri bu şekilde yeniden şekillendirebilirsiniz.

Felaket

New member
Zinciri yağlayın, lastikleri kontrol edin, frenleri ayarlayın


Bisikletinizi ve e-bisikletinizi bahara nasıl hazırlarsınız?Biraz el emeği ile bisiklet bahara hazır.

© Kaynak: resim ittifakı / dpa tema kalıbı


Baharın ilk sıcak günleri geldiğinde, artık bisikleti dolaptan çıkarma zamanı. Ancak uzun bir kış tatilinden sonra bisiklete biraz ayar yapılması tavsiye edilir. Güneşli havalarda bisikletinizi ve e-bisikletinizi tam zamanında nasıl eski haline getirebilirsiniz?
Hannover. Lastikler inik, çerçeve kirli, zincir kuru: Birçok bisikletçi ve e-bisiklet sürücüsü, bisikletlerinde çok sayıda şantiye olduğu için uzun bir kış tatilinden sonra oldukça bunalmış durumda. Ancak bisikletinizi bahara hazırlamaya değer – çünkü o zaman daha hızlı, daha verimli ve sürüşü daha rahat olacaktır. Bir bakışta en önemli ipuçları ve püf noktaları.

Bisikletin temizlenmesi: Bulaşık deterjanı ve bir bez kullanmak en iyisidir.


Kadro, jantlar ve jant tellerindeki kiri temizlemek için bulaşık deterjanlı bir kova su, yumuşak bir sünger ve bir fırça yeterlidir. Genel Alman Bisiklet Kulübü’nden (ADFC) Stephan Behrendt, “Pahalı para için özel ajanlar da var, ancak bulaşık deterjanı yeterli” diyor.

Zincirdeki eski yağı çıkarmanın en iyi yolu havlu kullanmaktır; aynısı, vites değiştirici dişliler durumunda zincir dişlileri ve aynakol dişlileri için de geçerlidir. Tahrik bileşenleri daha sonra yeniden yağlanır veya greslenir. Metal parçalardaki ani pas, bakım cilaları ile kolayca işlenebilir.


Temizlik bir yandan bisikletin ömrünü uzatan bir bakımdır ve diğer yandan Behrendt’in açıkladığı gibi çoğu zaman hasarı ve aşınmayı ilk etapta görünür kılar. Örneğin, jant yanağındaki aşınma göstergesi artık görünmüyorsa, tekerleği değiştirmeniz gerekir. Aşınmış fren balataları da değiştirilmelidir.
hayat ve biz


Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.

E-bisikletin temizlenmesi: Önce pili çıkarın – ve silin ve ayrıca kontrol edin


E-bisikletinizde herhangi bir kusur var mı, kışın bir şey mi kırıldı? Elektrikli bisikletin iyice kontrol edilebilmesi için temiz olması gerekir. Bu yüzden yardımcı olmaz: Bisikleti su, nemli bir bez ve organik temizleyici ile kadroya koyun – sert veya yakıcı maddeler kullanmayın. Tekerlek çok kirliyse bahçe hortumu da uygundur (yüksek basınçlı temizleyici değil). Ancak, herhangi bir hasarı önlemek için önce pili çıkarmanız gerektiğini söylemeye gerek yok. Temizledikten sonra kurumaya bırakın ve gerekirse yumuşak bir bezle parlatın.

Çalışan bir pil, yay kontrolünün bir parçasıdır. Fiş kutupları kuru, yumuşak bir bezle silinebilir. Pil düzgün bir şekilde saklandıysa (kuru ortam, 10 ila 15 derece), her şey yolunda gitmelidir. Uzun ömürlü olmanın en iyi yolu, e-bisiklet ve pili uygun sıcaklıklarda ve kuru bir ortamda saklamaktır. Önemli: Asla pil muhafazasını açmaya çalışmayın. Arızalı cihazlar bir geri dönüşüm merkezinde uygun şekilde imha edilmelidir.

Bisiklet zincirini uygun şekilde yağlayın ve yağlayın


Yağlı bisiklet zinciri, giysilerde ve ciltte leke bırakmayı sever. Lastik eldivenler parmakları temiz tutmaya yardımcı olur. Zincir temizleyiciyi uygulayın ve kısa süre etki etmesini bekleyin, ardından zinciri eski bir temizlik bezinden geçirin. Zinciri daha esnek tutmak ve paslanmaya karşı korumak için, her bakla plakasındaki temiz zincirin iç kısmına uygun bir yağlayıcı, örneğin zincir gresi damlatılmalıdır. Jantların üzerine ve fren balatalarına damlatmamaya dikkat edin. Diğer tüm hareketli parçalar da greslenmelidir. Önemli: Bisikletin tüm bölgeleri için herkese uyan tek bir gres yoktur, bu nedenle bisikletçiler özel olarak tasarlanmış ürünler kullanmalıdır.

Seleye sağlam oturması için vida veya hızlı serbest bırakma gevşek olmamalıdır. Ek olarak, tüm vida bağlantılarının kontrol edilmesi ve gevşek vidaların sıkılması tavsiye edilir. Ayrıca vites kolundan ve frenlerden gelen kabloların yanı sıra jantlara da yakından bakın. Çatlak ve pastan arınmışlar mı?

E-bisiklet zincirinin yağlanması: Ortamdaki talimatlara dikkat edin


Temizlenen e-bisiklet zincirinin mutlaka yeniden yağlanması gerekiyor. Bunun için zincir yağı veya zincir spreyi kullanabilirsiniz. Maddeye bağlı olarak, kuru veya ıslak zincire uygulanması gerekip gerekmediğine dikkat etmek önemlidir. Fazla kalıntıyı bir bezle çıkarın.

Bisiklet frenlerini ve lastiklerini onarın ve ayarlayın


İlk sürüşten önce frenlerin kontrol edilmesi özellikle önemlidir. Kullanımları ve dozlamaları kolay olmalıdır. ADFC’ye göre, eğer fren kolu gidonlara kadar itilebilirse, bu fazla boşluk, kavrama ve fren gövdesi üzerindeki tırtıllı vidalarla düzeltilebilir. Fren balataları aşındığında iç kısımdaki enine oluklar artık görünmez. Ardından güvenlik nedenleriyle yenileri geliyor.


Ayrıca, fren balataları yine de yeterli profile sahip olmalıdır. Bisikletçiler daha sonra bisikletin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmelidir. Sallanırsa veya jantlardan biri bükülürse düzeltilmesi gerekir. Lastik sırtı da kontrol edilir. Ceket çatlamış veya hasar görmüşse değiştirilmelidir.

İç lastikte delik olmasa bile, bisikletler kış boyunca lastiklerinde hava kaybeder. Önerilen hava basıncı genellikle ceketin yan tarafındaki minimum ve maksimum değerdir. Manometreli bir zemin pompası bunun için idealdir. Düşük yuvarlanma direnci için hava basıncının yüksek olması gerekir. Ancak asfaltsız yollar için hava basıncı, belirtilen minimum hava basıncının biraz üzerinde olmalıdır.

E-bisiklet: Frenleri, tekerlekleri ve lastikleri kontrol edin


Mükemmel işleyen frenler, bir e-bisikletin alfa ve omega’sıdır. Her şeyden önce, jantlardaki (renkli) oluğun hala net bir şekilde görülebilmesi önemlidir. Bu, frenlerin jantta kaldığını ve fren balatalarının düzgün olduğunu gösterir. Ayrıca, fren kolunu asla gidona kadar tam olarak itememelisiniz. Bu, aşınmış fren balatalarının başka bir göstergesi olacaktır. Teknik olarak yetenekliyseniz, frenlerinizi de sıkabilir ve gerekirse yeniden ayarlayabilirsiniz. Bu konuda emin değilseniz, uzmanlar şüpheniz varsa bir atölye kontrolü tavsiye eder. Yaklaşık 40 ila 60 Euro karşılığında, fren sisteminizin gerekli güvenliğini ve işlevselliğini sağlar.


Lastiklere kapsamlı bir bakış da önemli bir kontrol adımıdır. İçeri giren nesneleri görebiliyor musunuz, malzeme gözenekli mi görünüyor veya lastikler aşınmış ve dişsiz mi görünüyor? jantlar da iyi mi O zaman hortuma bir göz atmaya değer. Sıkı ve hasarsızsa, lastikler endişelenmeden doldurulabilir.

Her e-bisikletin ayrı ayrı tavsiye edilen ve fabrika çıkışlı olarak belirlenmiş bir hava basıncı vardır. 28 inçlik bir tekerlek için genellikle dört ila beş bar arasındadır. İzin verilen maksimum basınç, üreticinin teknik özelliklerinde lastiğin yanağında belirtilmiştir. Daha fazla bilgi ilgili kullanım talimatlarında bulunabilir.

E-bisikletteki aydınlatmayı ve motoru kontrol edin


Görmek ve görülmek trafiğe güvenli katılım için şarttır. Bunun için bisiklet aydınlatmasının kusursuz çalışması gerekir. Bu nedenle yay kontrolü tekerlek lambalarının kontrolünü de içerir. Bir dinamo kaynağınız varsa, kabloların sağlam olduğunu ve dinamonun çalıştığını kontrol edin. Batarya aydınlatmasında, bireysel aydınlatma ünitelerinin ve bataryanın kablolarına bir göz atmaya değer. Pille çalışan ışıklarla çok kolay: Pillerin veya şarj edilebilir pillerin çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve şüpheniz varsa yenileriyle değiştirin.

E-bisiklet motorları genellikle bakım gerektirmez ve kış tatilinden sonra bile mükemmel şekilde çalışmalıdır. Ancak araç kullanırken garip sesler duyarsanız, tek çözüm doğrudan servise gitmektir.

Haberler/dk/lzi/bk/dpa