Ataşehir Belediyesi’ne yönelik operasyonda 5 şüpheliye konut mahpusu

DeSouza

New member
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü iki farklı ihaleye fesat karıştırma soruşturması kapsamında operasyon düzenlendiği öğrenildi. Soruşturmada belgesinde, birinci tespitin Ataşehir Belediyesi ile bir ofis mobilya şirketi içinde olduğu açıklandı.

2013 yılındaki ihalede, belediyenin ofis materyalleri alımı ihalesinde usulsüzlük yapıldığı öne sürüldü. Firmanın toplamda 5 farklı ihaleden şimdiki bedeli hesaplanmamış haliyle 2 milyon lira çıkar elde edildiği kaydedildi. Ataşehir Belediyesi’nin açık hava reklam panolarının 3 yıl müddetle kiraya verilmesi işiyle ilgili yapılan iki ihalede de usulsüzlük ve kamu ziyanı olduğu tarafında tezlerde bulunması üzerine yapılan araştırmada, hem kuşkulu firma yetkilisi birebir vakitte belediye nazaranvlileri açısından ihaleye fesat karıştırma hatasının oluştuğunun tespit edildiği açıklandı.

Soruşturma kapsamında ortalarından belediye lider yardımcılarının da bulunduğu 30 şüphelinin gözaltına alınması için operasyon yapıldı. Yapılan eş vakitli operasyonda Ataşehir Belediye Lider yardımcıları Sadık K. ve Orhan Ç., ile o devir Ataşehir Belediyesi’nden mimar olan şu an ise Kadıköy Belediye Lider yardımcılığı yapan Gül C. gözaltına alındı. Emniyetteki süreçlerinin akabinde 26 kuşkulu adliyeye sevk edilirken, 2 kuşkulu sıhhat problemleri niçiniyle özgür bırakıldı.

5 ŞÜPHELİYE MESKEN HAPSİ

Savcılıkta tabir süreçlerinin akabinde 10 kuşkulu tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. 10 kuşkulu isimli denetim kaidesiyle hakimliğe sevk edilirken, 6 kuşkulu ise savcılıktaki süreçlerinin akabinde hür bırakıldı. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tutuklamaya sevk edilen 10 şüpheliden 5’ini mesken mahpusu biçiminde isimli denetim kararları uygulanmasına, öteki 15 kuşkulu için ise imza atma biçiminde isimli denetim koşuluyla özgür bırakılmasına karar verdi.