Arabalar bugün tam otomatik olarak ne kadar iyi park edebiliyor?

Felaket

New member
“Büyük bir meydan okuma”


Arabalar bugün tam otomatik olarak ne kadar iyi park edebiliyor?Tek başına park etme: Teknik donanıma sahip bir limuzin, Stuttgart Havalimanı’nda çok katlı bir otoparka, otomatik olarak park edebilen araçlar için bir iniş alanına park ediliyor.

© Kaynak: Marijan Murat/dpa/dpa-tmn


Yardım etmekle kalmayıp kendi başınıza park etme: İlk arabalar otomatik olarak çok katlı otoparklardaki park yerlerine yönelebilir. Altta yatan teknoloji oldukça karmaşıktır.
Münih/Stuttgart. Akıllı telefona kısaca dokunun, uygulamayı açın ve aracı garaja gönderin. Ve bunların hepsini direksiyon simidinin başına oturmak zorunda kalmadan yapabilirsiniz. Acele ve otopark fobileri için bir rüya.


Pek çok park yardımcısı var: ön ve arka bip seslerinden sonra, manevra yaparken daha iyi bir genel bakış için kameralar geldi, ardından uzaktan kumandalı bir araba gibi bir cep telefonu uzaktan kumandası kullanarak park edin. Artık ilk modeller, sizin herhangi bir şekilde müdahale etmenize gerek kalmadan bağımsız olarak boşluğa giriyor.

Kulağa basit gelen teknik olarak oldukça karmaşıktır. Bunun için otomobillerin otomatik sürüş fonksiyonları ölçeğinde dördüncü seviyeye karşılık gelmesi gerekir. Şimdiye kadar, arabalar yalnızca park ederken sürücülere yardımcı oldu. En iyi ihtimalle, yarı otonom işlevleri açıklayan Düzey 2 gereklidir. 3. seviyede, sürücünün artık yola bakması gerekmez, ancak belirli durumlarda on saniye içinde yeniden direksiyona geçmeye hazır olması gerekir.

“Büyük bir meydan okuma”


Ancak kendi kendine park eden araçlar için 4. seviye sistemler gereklidir. Münih Teknik Üniversitesi’nde Araç Teknolojisi Profesörü Markus Lienkamp, artık kimsenin araçta olması gerekmediği için, arabanın mutlak becerilere sahip olması gerekiyor: Karşılık gelen araçların “yüzde 99,99999999” güvenilir olması gerektiğini söylüyor. “Bu, hızlı, ileriye dönük ve çok iyi sensörler ve bilgisayarlar gerektiren çok büyük bir zorluk.”

Mercedes-Benz, bu seviyeye ulaşan ilk üreticilerden biriydi. Birkaç hafta önce şirket, Bosch ile birlikte Federal Motorlu Taşımacılık Otoritesi’nden (KBA) Stuttgart Havalimanı’ndaki P6 otoparkında Seviye 4 sistemi için onay aldı.

Bu, uygun donanıma sahip bazı S-Serisi ve EQS modellerinin oraya sürücüsüz olarak park edebileceği anlamına gelir. Mercedes’te otonom sürüş geliştirme departmanı başkanı Joachim Missel, “Zorluk, başka bir araba aniden yolu kapatsa bile, sistemin her durumda bu görevi yerine getirmesi gerektiği gerçeğinde yatıyor,” diyor.

Otoparkta kendi altyapısı


Sistem şu şekilde çalışır: İlk olarak, sürücü Mercedes uygulamasını kullanarak bir park yeri ayırır. Katlı otoparkta araç, tanımlanmış devir teslim alanında kendi haline bırakılıyor ve uygulama üzerinden park etme işlemi başlatılıyor.


Aracın başarıyla park edilebilmesi için kapalı otoparkın kendi altyapısına sahip olması gerekir: Bosch’tan özel olarak geliştirilmiş stereo kameralar ve otopark ile araç arasında bilgilerin paylaşıldığı bir radyo bağlantısı.

Çünkü araba her zaman yıldırım hızında durabilmelidir. Missel, “Aracın elektrik sistemindeki ve frenlerdeki fazlalıklar, sürücüsüz park etme için yeterli, çünkü durmak kaçmaktan daha hızlıdır” diyor, “araç tarafındaki güvenlik önlemleri her zaman uygulamaya göre uyarlanıyor.”


Araba boşluk aramaya başladığında: Stuttgart Havalimanı'ndaki çok katlı otoparkta otonom olarak park etmiş bir araba.

Araba boşluk aramaya başladığında: Stuttgart Havalimanı'ndaki çok katlı otoparkta otonom olarak park etmiş bir araba.


Araba boşluk aramaya başladığında: Stuttgart Havalimanı’ndaki çok katlı otoparkta otonom olarak park etmiş bir araba.

© Kaynak: BeHaberler Weißbrod/dpa/dpa-tmn

“Düşük güvenlik riski”


Yani Level 4 sistemi yürüme hızında çalıştığı için çalışır. Lienkamp, ”Güvenlik riski düşük, sensörlerin otoyol hızında olduğu kadar ileriyi ve uzaklara bakması gerekmiyor” diye açıklıyor.


Ancak otomobil üreticileri uzun süredir başka çözümler üzerinde çalışıyor. Daha güçlü sensörlerle, bu on yılda yüksek hızlarda bile Seviye 4 mümkün olacak. Bu, başlangıçta Audi, BMW, Porsche ve Mercedes gibi lüks araçlar için ayrılacak. Veya kamyonlar.

Mercedes ayrıca diğer şehirlerdeki otomobiller için otomatik park yeri sunmak istiyor. Joachim Missel, otoyollarda Seviye 3 araçlar için daha yüksek hızlarda ve diğer Seviye 4 işlevlerde bir sonraki kilometre taşını görüyor, ayrıca daha yüksek hızlarda: “Ancak, kendileri de sürmek isteyen sürücüler için sistemler geliştireceğiz.” Ama artık kapalı otoparkta yok.

Sürücüsüz kamyonlar


Ancak Profesör Lienkamp, Mercedes’in park asistanının Seviye 4 araçlar için büyük bir atılım olacağına inanmıyor. “Uygulama yönetilebilir, dolayısıyla trafik sıkışıklığı pilotu daha pratik faydalar sunuyor.” Hatta otonom sürüş – bilim adamı, Seviye 4 teknolojisinin uygulama alanını, özellikle ticari araçlarda tam otomatik park asistanından daha alakalı olarak sınıflandırıyor.

Bunun pratik örnekleri zaten var. Örneğin kamyon üreticisi MAN, Truck Atlas-L4’ü Münih Teknik Üniversitesi ve diğer ortaklarla birlikte üretti.


Halka açık yollardaki test projesinde, bir sürücü bir römorku aktarma istasyonuna teslim ediyor. Orada, bir Seviye 4 kamyon yükü devralır ve bağımsız olarak bir sonraki lojistik merkezine gider. Yolda hala müdahale etmek için gemide bir güvenlik sürücüsü var. Varış noktasında bir sürücü treyleri tekrar devralır ve konvansiyonel bir kamyonla müşteriye getirir.

Torc Robotics, ABD’de benzer amaçlar için şişman bir ABD kamyonu olan birkaç Freightliner Cascadia’yı dönüştürdü ve bunları ülkenin güney kesiminde otonom olarak kullanıyor. Şimdiye kadar, direksiyon başında hala bir güvenlik sürücüsü var, ancak iki yıl içinde tekerlekli eşekler kendi başlarına olmalı.

Kamyonlarla, çaba karşılığını verir


Kamera, radar, mikrofon ve lidar teknolojisine sahip 40 civarında sensöre ek olarak güçlü bilgisayarlar kullanılmaktadır. Bu, siste ve karda bile sürüşü mümkün kılmalıdır. Torc, direksiyon, frenler, yerleşik ağ ve yerleşik voltaj gibi güvenlikle ilgili bileşenleri yedekli olarak tasarlar. Bir örnek başarısız olursa, hemen bir başkası devralır.

Arabalara kıyasla, aracın uzunluğundan dolayı efor daha fazladır ve bu da maliyetleri artırır – ancak kamyonlarda çabaya değer. Torc Robotics Genel Müdürü Peter Vaughan Schmidt, otomasyon sayesinde aynı anda daha uzun süre kullanılabiliyor ve bu da zamandan, paradan ve kaynaklardan tasarruf sağlıyor, diyor: “Aynı zamanda, kamyoncuların artık yorulması gerekmediği için kazaları da azaltıyor. direksiyon başında.”

Haberler