Almanya'da yaklaşık 17.000 kız çocuğu risk altında

Muqe

New member
Sağlık alanında daha fazla eğitim

Kadın sünneti: Almanya'da yaklaşık 17.000 genç kadın ve kız çocuğu risk altında

Bir doktor, Berlin'deki hastanedeki ofisinde bir hastayla konuşuyor (arşiv fotoğrafı).

© Kaynak: resim ittifakı / dpa

Makaleyi dinle • 1 dakika

Kadın sünneti zalim bir gelenektir. Avrupa'da da göç yoluyla yayılıyor. Bu nedenle insan hakları örgütleri, sağlık sistemi de dahil olmak üzere konuya ilişkin farkındalığı daha da artırmak istiyor.

Hamburg. Küresel göçle birlikte, kız çocuklarına ve kadınlara yönelik acımasız kadın sünneti geleneği Avrupa'da giderek yaygınlaşıyor. Kadın hakları örgütü Terre des Femmes'e göre, Almanya'da şu anda cinsel organları kesilmiş 100.000'den fazla kız ve kadın var ve Almanya'da 17.000'den fazla kız çocuğu potansiyel olarak risk altında.

Çocuk hakları örgütü Plan International'ın uzmanı Edell Otieno-Okoth, 6 Şubat Uluslararası Kadın Sünnetiyle Mücadele Günü'nde, “Bu nedenle, ortak kuruluşlarla birlikte kadın sünneti konusunda farkındalığı artırmak istiyoruz” diyor.

Konu aynı zamanda uzmanların müfredatının bir parçasıdır

Bireysel federal eyaletlerdeki yaklaşık 50 danışma ve irtibat noktası, etkilenen ailelere destek sunmaktadır. Sağlık ve sosyal sektörden profesyonelleri (ebeler, çocuk doktorları veya sosyal hizmet uzmanları gibi) bilgilendirmek ve onları risk altında olanlarla ve etkilenenlerle nasıl başa çıkacakları konusunda bilinçlendirmek de aynı derecede önemlidir. Uzman, “Kadın sünneti konusunun bu nedenle sağlık ve sosyal sektördeki tüm profesyonellerin eğitim müfredatına dahil edilmesi gerekiyor” diye talep etti.

Plan International, 20 yıldır Mısır, Etiyopya, Burkina Faso, Gine, Gine-Bissau, Mali ve Sierra Leone dahil olmak üzere birçok Afrika ülkesinde kadın sünnetine karşı kampanya yürütüyor. Etkilenenlere yönelik bir el kitabı aynı zamanda İngilizce, Fransızca ve Arapça dillerinde de yardım sunuyor.

Haberler