Adana’da Gezilecek Yerler

Adanali

New member
Adana her açıdan keşfedilecek harika bir şehir. Şehrin ayırt edici kültürel özellikleri sizi şaşırtmaktan asla vazgeçmeyecektir. Şehrin etrafına dağılmış birçok doğal ve tarihi cazibe merkezi de vardır.

Taşköprü
Taş Köprü, Adana’nın en ünlü tarihi simgesidir. Köprü, Roma saltanatı sırasında Seyhan Nehri üzerinde inşa edilmiştir. Köprü, şehrin merkezinde Adana Sabancı Merkez Camii’nin yakınında yer almaktadır.

Adana Sinema Müzesi

Adana, Türk Sinemasının gelişimine büyük katkıda bulunan çok sayıda yönetmen, oyuncu ve yapımcı üretti. Adana Sinema Müzesi çalışmalarını ve profesyonel yaşamlarının bir bölümünü sergiliyor. Müze, Seyhan Nehri’nin batı tarafında yer almaktadır ve şehir merkezine sadece yürüme mesafesindedir.

Ulu Cami
Ulu Cami 16 . yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu tarafından yaptırılan Ulu Camii, Memlük ve Selçuklu imparatorluklarının etkilerini yansıtır. 1998 yılında Sabancı Merkez Camii’nin tamamlanmasına kadar Adana’nın en büyük camisidir. Caminin yanında eskiden birçok dervişe ev sahipliği yapan bir medrese vardır.

Büyük Saat Kulesi
Büyük Saat Kulesi, Türkiye’nin en yüksek kule saatidir ve 1882 yılında inşa edilmiştir. Kulenin yüksekliği 32 metredir. Kule Ulucami bölgesinde yer almaktadır.