13 yaşındaki Emsal ile 35 yaşındaki annesi bir daha okula kazandırıldı

A

admin

Guest
Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü proje kapsamında Bitlis merkez ve köylerinde okula devam edemeyen ya da kayıt yaptırmayan öğrencileri tespit edilmesi ve bir daha okula kazandırılması için eylül ayında ‘ikna ekipleri’ oluşturularak çalışma başlatıldı.

Ekiplerin yaptığı çalışmalarda 521’i kız, 520’si erkek olmak üzere toplam 1041 öğrenciye ulaşıldı ve ailelerle görüşülerek ikna yoluyla bu çocuklar bir daha okula kazandırıldı.

İl Ulusal Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz da bu çalışmalar kapsamında kent merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Tahtalı köyünü ziyaret etti. Korkmaz, 8’inci sınıfta okulu bırakan Emsal Genç için aile ile görüşülürken, 4 çocuğu olan annesi Fadime Genç’in de yıllar evvel kızı üzere okulunu terk ettiğini öğrendi.

Emin Korkmaz, evvel Emsal’in okuluna dönmesini sağladı. Akabinde da anne Genç’e eğitimine kaldığı yerden devam edebileceğini ve yardımcı olacaklarını söylemiş oldu. Bunun üzerine anne Genç’in kaydı açık liseye, kızı Emsal’in ise köydeki okula yapıldı. Anne ve kızı bir daha eğitime başlamanın memnunluğunu yaşadı.

Milli Eğitim Müdürü Korkmaz, 4 aylık müddette 1041 öğrenciyi bir daha okula kazandırdıklarını belirterek, “Çok bereketli bir gün oldu. Çeşitli niçinlerle okulunu terk etmek zorunda kalan kızımız Emsal’i bir daha okula kazandırdık.

Annesinin kaydını ise açık liseye yaptık. O da memnuniyetle bunu kabul etti. Kızımızın gayelerinin ne kadar büyük olduğunu, spor lisesine devam etmek istediğini de bize söylemiş oldu.

Yaptığımız çalışmalar kararı bugüne kadar temel eğitimde 932, ortaöğretimde de 109 öğrenci bir daha okula kazandırdık. Yalnızca aralık ayında okula kazandırdığımız öğrenci sayımız ise 308 oldu. Bu öğrencilerden bir tanesi de Emsal kızımız” dedi.