Trabzon’da heyelan: Okul ile lojmanın yıkılma anı kamerada

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Sürmene Oylum Mahallesi’nde sabah saatlerinde toprak kayması yaşandı.

Dik yamaçtan gelen heyelan, meskenler ve yolu da aşarak Küçük Dere’ye ulaştı.

Can kaybı ve yaralananın olmadığı olayın akabinde Valisi İsmail Ustaoğlu, bölgeye giderek incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.

Trabzon’un Sürmene ilçesinde heyelan meydana geldi. Kullanılmayan okul, 2 katlı lojmanı ile 3 mesken toprak altında kaldı. hadisede can kaybı yaşanmadı. Riskli bölgede bulunan 19 konut de tahliye edildi.

Sürmene Oylum Mahallesi’nde sabah saatlerinde toprak kayması yaşandı.

Dik yamaçtan gelen heyelan, meskenler ve yolu da aşarak Küçük Dere’ye ulaştı.

Can kaybı ve yaralananın olmadığı olayın akabinde Valisi İsmail Ustaoğlu, bölgeye giderek incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.

“19 vatandaşımız tahliye edildi”

Ustaoğlu, başta AFAD olmak üzere Sürmene ve Araklı kaymakamları, belediyeler, DSİ ve öteki tüm grupların olay yerine geldiğini söz ederek, şunları kaydetti:

“Dere yatağı boyunca 19 vatandaşımız tahliye edildi riskli gördüğümüz konutlarından. hem de bir daha riskli gördüğümüz iki ilköğretim okulumuzu da bugün tatil ettik. Şu an arkadaşlarımız takip ediyor. Sizin de gördüğünüz üzere şu an kısmen baraj etkisinin oluştuğu dere yatağında su kendine bir yatak buldu ve şu an kısmen su tahliyesi devam ediyor. İnşallah arkadaşlarımız da devam edecek. Şu an makineli bir müdahale yapmamız kelam konusu değil zira riskli bir durum kelam konusu. Devamında da biliyorsunuz, yamaçta devam eden bir risk kelam konusu. Onun için artık önlemlerimizi alıyoruz. AFAD’ımızla, DSİ’mizle, tüm kurumlarımızla burayı takip ederek önümüzdeki günlerde dere yatağındaki duruma bakılırsa ek önlemleri alacağız.”

Önemli bir hava sıcaklığı var”

Vali İsmail Ustaoğlu, heyelanın niye kaynaklandığına ait soruya şu karşılığı verdi:

“Tabii biliyorsunuz, Meteoroloji bölge seviyesinde ihtarlarını yapmıştı. Bugün ortalama 30 dereceyi bulacak hava sıcaklığını dün biz kamuoyu ile Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüzle birlikte paylaşmıştık. Bugün sizin de gördüğünüz üzere önemli bir hava sıcaklığı var ve bunun da birlikteinde maalesef son 15-20 gündür yaşadığımız onlarca toprak kaymasının bir gibisi bugün burada yaşandı. Şu an karların erimesi, düzgünce toprağın yumuşamasıyla bu risk kelam konusu lakin Allah’a şükür alınan önlemler ve bu olayda da can kaybının olmaması hepimiz için sevindirici.”

Mağdur olan vatandaşların süreksiz olarak gerek otellerde gerek misafirhanelerde tüm muhtaçlıklarını karşıladıklarının altını çizen Ustaoğlu, “Onda bir dert yok. İnşallah onların daha ayrıntılı gereksinim tespitlerini yaparak önümüzdeki günlerde barınma noktasında daha kalıcı tahlillerin daima bir arada çalışmasını yapacağız. yeniden geçmiş olsun diyorum” formunda konuştu.

Riskli bölgedeki 19 konut boşaltıldı

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı’ndan (AFAD) şu açıklama yapıldı:

“Heyelan sebebiyle Küçük Dere kapanmış olup dere yatağında su birikmeye başlamıştır. Biriken suyun dere yatağında taşkın ve sel riski oluşturması sebebiyle riskli bölgede bulunan 19 mesken boşaltılmıştır. Trabzon Valiliği uyumunda, Trabzon Vilayet AFAD ve DSİ iş birliğiyle gerekli önlemler alınarak vatandaşlarımızın mağdur olmaması için çalışmalar devam etmektedir.

Bölgedeki çalışmaları takip etmek ve uyumu sağlamak üzere Başkanlığımızdan AFAD Müdahale Dairesi Lideri ile Planlama ve Ziyan Azaltma Dairesi Lideri öncülüğünde bir AFAD grubu de Trabzon’a nazaranvlendirilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz.”

“Yaşadığımız mesken şu anda büsbütün göçük altında”

Konutu toprak altında kalan Haydar Akyasa, duyduğu ses üzerine pencereden dışarıya baktığını ve dağın üzerlerine hakikat geldiğini söylemiş oldu.

Çocuklarını alarak konuttan çıktığını söz eden Akyasa, “Onları üste gerçek çıkardım. Dağ çabucak sonrasında gelmeye devam ediyordu. Koyun, kuzu ne var ise daha sonra da onları çıkarmaya başladım. O esnada konut ve ahır ne var ise toprak altında kaldı aslına bakarsanız yani onları çıkarmamızla buraların yıkılması an sıkıntısı. Kendimizi de hayvanlarımızı da son anda kurtardık. Yaşadığımız mesken şu anda büsbütün göçük altında” dedi.

Dereye atlayan köpek yavrusunu gruplar kurtardı

Toprak kaymasının meydana geldiği bölgede bekleyişlerini sürdüren Sürmene Arama Kurtarma Derneği (SÜR-AK) takımları, annesine ulaşmak için dereye atlayan köpek yavrusunu kurtardı.

Kurtarma takımının küme amiri Ahmet Cerrah, “Bölgede aranan bir köpek vardı, annesi de selden dolayı karşıya geçemiyordu. Anne köpek ileriden karşıya geçmeye çalıştı, ben de takip ettim. daha sonra baktım yavrusu geçemiyor, geçmeye çalışıyor. Dalgalı bir yere atladı ve dere onu içine çekti. Ben de o şokla birlikte fındıklıktan aşağıya, dereye gerçek koşarak köpeğin ayağından tuttum ve bulunduğu yerden çıkardım” diye konuştu.

Olayın akabinde anne köpek ve yavrusu bölgeden uzaklaştı.