tamamen elektrikli ve görüş kontrollü sollama asistanı ile

Felaket

New member
Başka bir yol olması güzel. BMW 5 serisinin son iki neslini birbirinden zor ayırt edebildiyseniz, tasarımcılar nihayet yeni 5 serisi ile biraz daha cesaret gösterdiler. Dahili olarak G60 serisi olarak adlandırılan seri, modern, zarif ve iyi orantılıdır ve selefinden oldukça farklıdır. Şimdi beş metreyi aşan (on santimetrelik bir artış) yeni uzunluk, iş sedanında gerçekten görünmüyor. 5 Serisi, BMW’nin en önemli çekirdek modellerinden biridir. Hiçbir lüks limuzin dünya çapında daha iyi satmaz. Bu seri ilk olarak 1972’de piyasaya sürüldü. Şu anda yedinci nesildeyiz ve on milyondan fazla ünite üretildi.

Çin yine daha uzun dingil mesafesine sahip bir versiyon alıyor


Sekizinci nesille birlikte kesinlikle çok daha fazlası olacak. Ekim ayında piyasaya sürülen yeni 5 Serisi, küresel bir araç olarak tasarlandı. En büyük hacim Amerika’ya gidiyor, onu Güney Kore, Almanya ve İngiltere izliyor. Çin, yine yerel olarak üretilecek olan genişletilmiş dingil mesafeli kendi versiyonunu (G68) alacak.
Paha biçilemez


Bültenimiz


5 Serisi zaten dizel, benzinli motor ve plug-in hibrit olarak mevcuttu. Model de ilk kez i5 gibi tamamen elektrikli. Böylece BMW, bu sınıftaki tek bir platformda en geniş sürüş sistemi yelpazesini sunar. Stromer, piyasaya sürüldüğünde hemen satışa sunulacak. Giriş seviyesi versiyonu i5 40 eDrive olarak adlandırılır, 250 kW (340 hp) güç sağlar ve arkadan çekişlidir. En iyi model, cömert 442 kW (601 hp) güce ve dört tekerlekten çekişe sahip i5 M60 xDrive’dır. BMW, şarj olurken de yüksek performans vaat ediyor. Bir hızlı şarj istasyonunda, 156 kilometreye kadar mesafe on dakika içinde “yakıt doldurulabilir”. Ek olarak, i5 Tak ve Şarj işlevi için tasarlanmıştır, yani: kart yok, cep telefonunda uygulama yok, sadece kabloyu takın, sütun arabayı, elektrik akışını tanımlar.

Maksimum elektrik menzili: 582 kilometre


i5’in alt kısmında ise 81,4 kWh kullanılabilir kapasiteye sahip bir batarya yer alıyor. WLTP koşullarında, 40eDrive’ın 100 kilometrede yalnızca 15,9 kWh tükettiği ve bunun sonucunda 582 kilometrelik teorik bir menzil sağladığı söyleniyor. Günlük yaşamda, özellikle araba otoyolda çok fazlaysa, önemli ölçüde daha az olmalıdır. Burada yaklaşık 400 kilometre ile hesaplanmalıdır.

İki elektrikli varyanta ek olarak, klasik içten yanmalı motorlar da tabii ki hâlâ sunuluyor. Beşlinin dünyasına giriş, hâlâ hafif hibrit dört silindirli motoru 153 kW (208 hp) olan 520i’dir. Fiyatı 57.550 Euro’dan başlıyor. Uzun yol sürücüleri, 145 kW (197 hp) turbo dizeli sadece 5,1 l/100 km ile tatmin olan 520d’ye bir kez daha güvenecekler. Sürüş konforu, boyut, ağırlık ve sürüş performansı (azami hız: 233 km/s) açısından segmentte bir mihenk taşı.

5 serisinin tarihi


BMW’nin 5 Serisini tanıtmasının üzerinden yarım asırdan fazla zaman geçti. 1960’lardan itibaren “Yeni Sınıf” ın yerini aldı. İlk model, BMW 2000’in halefi olan 520 idi. İlk başta sadece benzinli motorlar vardı. 1981’de dahili olarak E12 olarak adlandırılan ilk serinin üretimi sona erdi. Yeni nesil E28 ile ilk dizel de 5 Serisine taşındı ve M GmbH, M5’i sundu. Bunu 1987’de E34 nesli izledi. Dört tekerlekten çekiş ve BMW’nin istasyon vagonu olarak adlandırdığı 5 Serisi Touring (1991) ilk kez sahneye çıktı. Ayrıca ilk kez V8 motorları kullanıldı. 1995 yılında, cam bir kapağın altındaki çift farlarla tanınan E39 nesli geldi. E60 (ilk çıkış 2003) ile BMW için yeni bir çağ başladı, 5 Serisi için iş sedanı terimi yaratıldı. İlk kez bir baş üstü ekranı vardı. 2005-2008 yılları arasında 5 Serisi, dört yıl boyunca kendi segmentinde en çok satan model oldu. F10 serisini 2010’da ve onunla birlikte ilk kez bir Gran Turismo olarak 5 Serisi izledi. Bir yıl sonra, hibrit teknolojisine sahip ilk 5 Serisi görücüye çıktı. G30 nesli, birçok yardımcı sistem ve en yeni bağlantılarla donatılmış olarak Şubat 2017’de geldi. 2023’ün başlarında, iki milyondan fazla birim sevk edilmişti. 5 Serisini business sınıfında dünyanın en başarılı model serisi yapan rakamlar.

Dört ve altı silindirli plug-in hibritler


Geleneksel üç litrelik sıralı altı silindirle flört eden hiç kimse artık bir plug-in hibritten kaçamayacak. Modelin adı 550e xDrive. BMW, onu 2024 baharında tanıtacak. Sistem çıkışı 360 kW/489 hp, bunun 145 kW’ı (197 hp) elektrik motorunun katkısı. 550e xDrive elektrikle 140 km/s hıza çıkabiliyor ve BMW maksimum 90 kilometre elektrikli menzil vaat ediyor.


Yazarımız Michael Specht, yeni BMW 5 Serisi'nin kokpitine ilk kez baktı.

Yazarımız Michael Specht, yeni BMW 5 Serisi'nin kokpitine ilk kez baktı.


Yazarımız Michael Specht, yeni BMW 5 Serisi’nin kokpitine ilk kez baktı.

© Kaynak: DANIEL KRAUS


530e iki silindir daha az, yine bir plug-in hibrit ile yollarda ama menzili 100 kilometreyi aşıyor. 220 kW (299 hp) güce sahip ve 2024’ün başından itibaren de satışa sunulacak.

Direksiyon başında, yeni 5 Serisi her zamankinden daha modern. Gösterge paneli ve büyük merkezi ekran önceden ayrıyken, şimdi her ikisi de sürücüye doğru hafifçe kavisli (kavisli ekran) bir cam yüzey altında birleştirildi. Bu şık görünüyor ve kokpite daha fazla genişlik veriyor. Aynı zamanda çeşitli düğmeler ve anahtarlar azaltıldı, ancak kontrolör orta konsolda bırakıldı. BMW sürücüleri, işlemi önemli ölçüde basitleştirdiği için bunu memnuniyetle karşılayacaktır. Tabii ki, dokunmatik ekran veya sesle kontrol yoluyla da pek çok şey yapılabilir. Daha da rafine edildi, ancak yine de “Hey BMW!” etkinleştirmek için

Tamamen vegan bir iç mekan ile ilk kez


Yeni 5 Serisi ile BMW ilk kez tamamen vegan bir iç mekana sahip oluyor. Kapağın adı Veganza ve deri benzeri özelliklere sahip olduğu söyleniyor. Öncelikle bazı Avrupa ülkelerinde talep görüyor, ABD ve Asya gibi pazarlar ise klasik hayvansal ürünlere güvenmeye devam etmek istiyor.


Sportif: Tamamen elektrikli versiyonuyla yeni BMW 5 Serisinin arkadan görünümü.

Sportif: Tamamen elektrikli versiyonuyla yeni BMW 5 Serisinin arkadan görünümü.


Sportif: Tamamen elektrikli versiyonuyla yeni BMW 5 Serisinin arkadan görünümü.

© Kaynak: DANIEL KRAUS


En büyük şaşırtmaca deneyimlerinden biri muhtemelen iki yeni yardım sisteminden gelecek. Geliştiriciler, yeni nesil Autobahn pilotlarıyla özellikle gurur duyuyor. Slogan: Frankfurt’a eller serbest. 5 serisinde, sürücü ellerini kucağına koyabilir ve sürüşü arabaya bırakabilir. Sistem artık hızı, şeridi ve mesafeyi kalıcı olarak düzenliyor. Ön koşul: Sürücü uyanık kalmalıdır. Akıllı telefonda oyun oynamak ve diğer dikkat dağıtıcı şeyler hâlâ yasaktır. Bu, direksiyon simidinin arkasındaki bir kamera tarafından izlenir.

Yan aynaya bakarak otomatik sollama


İkinci sürpriz: 5er, otoban pilotu açıkken daha yavaş bir adama çarptığı anda, yalnızca sol taraftaki aynaya yakından bakıldığında serbest bırakılan otomatik bir sollama süreci başlar. Şimdiye kadar, bu bakış kontrolü sektörde benzersiz bir özellik ve muhtemelen birçok 5 serisi sürücüde yeni bir oyun içgüdüsü uyandıracak – yani sürekli sollama arzusu.