Nefrete karşı daima beraber! Paludan skandalı her dinden sağduyulu insanı birleştirdi

DeSouza

New member
MERT İNAN İstanbul – İsveç Yahudi Topluluğu Kurulu Lideri Lena Posner-Körösi provokatif hareketi kınayan isimlerden oldu. ‘Bu imaj Nazileri hatırlattı’ diyen Körösi, Yahudi Soykırımı’na atıfta bulunarak şunları söylemiş oldu:

“Bir kişinin nefretini bu biçimde göstermesi tam bir rezalet. Bir kişi Kuran-ı Kerim’i yakmak istiyorsa Müslümanları da yakmak istiyor olabilir. Aksiyona müsaade verilmesi büyük bir rezalet.”

‘Şiddetle kınıyoruz’

Körösi’den gelen yansını akabinde Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva da Milliyet aracılığı ile reaksiyonunu lisana getirdi. İnançlara hürmetin ehemmiyetine dikkati çeken Haleva, “Bu vahim olay gerçekleştiği anda toplumumuzun toplumsal medya hesaplarından yaptığımız açıklamamızda da belirtmiş olduğumuz üzere İsveç’teki Türk Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakan Rasmus Paluden’i ve ona müsaade verenleri şiddetle kınıyoruz. Bu bir nefret kabahati ve dini terör aksiyonudur. Hepimizin birbirimizin inançlarına ve kültürlerine hürmet duyması gerektiği ve bunların kanunlar ile de korunması gerekliliğini bir defa daha vurgulamak isterim” dedi.

Süryani Kadim Cemaati Manevî Başkanı Yusuf Çetin de Milliyet aracılığı ile yaptığı açıklamada, “Kuran-ı Kerim’e İsveç’te yapılanları şahsım ve cemaatim ismine şiddetle kınıyorum. Dünyanın neresinde olursa olsun tüm insanların birbirlerinin inançlarına ve kutsal kitaplarına saygılı olmaları gerektiğine inanıyorum. Bu ve buna emsal olayların yenidenlanmaması ve dünya barışı için sürekli dua ediyoruz. Bu üzere aksiyonlara müsaade verilmesi ne demokrasi, ne de özgürlük ismine kabul edilemez” sözlerini kullandı.

‘Küstah ve saygısızca’

Fener Rum Patrikhanesi Manevî Önderi Patrik Bartholomeos “İsveç’te olsun Hollanda’da olsun halkın büyük çoğunluğunun bu ilkel davranışları ve bunları yapanları yüreklerinde mahkum ettiklerine içtenlikle inanıyoruz” dedi.

Patrikhane’den yapılan açıklamada da, “Kuran-ı Kerim’e karşı yapılan yırtıcı, küstah ve saygısızca hücumları şiddetle kınıyoruz. Biz dini başkanlara düşen görev ise farklı din mensuplarının kutsallarına karşı saygıyı vaaz etmek ve bu eksende buluşarak, benzeri küstahlıkları bir arada lanetlemektir” denildi.

Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan tarafınca yapılan açıklamada da şu sözler yer aldı: “hiç bir niçinle izah edilemeyecek bu menfur hareketin yalnızca İslam dini müntesiplerinin dini hislerini rencide etmekle kalmadığı, bunun yanı sıra farklı inançlara mensup beşerler içinde düşmanlık hislerini körüklemeye matuf hareketler olduğu göz gerisi edilemez. Demokrasi, özgürlük ve insan haklarıyla muhakkak bağdaşmayacak bu hareket, bu hisleri paylaşan bireyler tarafınca kabul görmeyeceği muhakkaktır. Türkiye Ermenileri cemaati, yapılan bu çağdışı hareketi esefle kınamaktadırlar. Dünyamızın çeşitli sıkıntılarla boğuştuğu bu günlerde sevgiye, huzura, barışa ne kadar muhtaç olduğu bilinmektedir.”