İlkbaharda bahçe: yataklar, ağaçlar, çim

Adanali

New member
Bahçeyi bahara hazırlamak: Bunlar en önemli görevlerdir.Erken çiçek açanların başında kışlar ve kardelenler gelir.

© Kaynak: Andrea Warnecke/dpa-tmn


Kış sona ererken, bahçenizi bahara nasıl hazırlayacağınızı düşünmeye başlamanın zamanı geldi. Yataklar, ağaçlar ve çimlerle başa çıkmanın doğru yolu budur.Sebastian ScheffelKışın bahçe nadasa bırakılır, ancak sıcaklıklar yükselir yükselmez ve güneş tekrar daha sık parladığında, yataklar, ağaçlar ve çimler bahar için hazırlanabilir. En önemli görevler nelerdir ve bunları ne zaman yaparsınız?

Şubat ayına kadar: stok almak


Tekrar biraz ısındığında, önce bir envanter Yapın: Hangi bitkiler dondan sağ çıkamadı? Bir kış fırtınası ağaçlara veya bahçe kulübesine zarar verdi mi? İlk bahçe turundan sonra ne yapacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz. tamir et veya satın al mutlak. Artık geride bırakılan yapraklar da kaldırılabilir.

Şubat ayının sonuna kadar: Ağaçları ve çitleri kesin


Şubat veya Mart sonunda zaten hatırı sayılır boyutta olan herhangi bir şey, zamanın bu noktasında hala olmalıdır. kesmek. Çünkü aksi takdirde büyümek Çitler, çalılar, güller Ve ağaç tepeleri yaza kadar devam eder ve birbirinden yer kaplar. Ayrıca çok yıllık Otlar erken ilkbahara kadar kesilebilir. Toprağın kuru olduğuna ve yakın gelecekte don olmayacağına dikkat edilmelidir. Arayüzlerin iyileşmesini engeller.

Mart ayının başına kadar: kazmak için son fırsat


Yataklar sonbaharda değilse kazmak yapılmışsa, zemin artık donmadığı anda yetişebilirsiniz. Gevşetme, ekimden önce zamanında yapılmalıdır, çünkü toprak gevşetmeye ihtiyaç duyar. dinlenme süresi. Bu, özellikle balçık ve kil içeriği yüksek olduğunda doğrudur. Kazdıktan sonra toprağı ve taşları tırmıklamalı ve yabani otları kaldır. Zemin bu şekilde hazırlanırsa ileride daha az işiniz olur.

Mart ayının başından itibaren: İlk çiçekleri ve erken sebzeleri ekin


İlk çiçek ve sebzeleri Mart ayı başlarında ekebilirsiniz. Daha hassas bitkiler gibi ayçiçekleri Pencere pervazlarında tercih etmeli, dayanıklı bitkileri sevebilirsiniz. Kadife Çiçeği ve Peygamberçiçekleri doğrudan bahçeye ekin. Ekim yapılırken tohum ambalajı üzerinde belirtilen sürelere uyulmalıdır. gibi sebzeler pırasa, pancar Ve pazı Mart ayında toprağa açık havada olabilir.

Mart ortasından itibaren: çimleri biç


Çimleri ancak son don kesinlikle geçtiğinde biçmelisiniz. Eğer Çim Delikli veya kahverengi, kazımak. Bu, toprağın yüzeyini havalandırır. O zaman yapabilirsin tohum kel noktalara serpin.

Mart ayının sonundan itibaren: saksı bitkileri


bitkiler kök ilkbaharda daha fazla alana ihtiyacınız olmalı repot. Gübre artıklarını uzaklaştırmak için eski ve yeni saksılar sıcak su ile yıkanmalıdır.

Mart – Nisan: bahçeyi gübreleyin


Gübrenin toprağa ilk ne zaman uygulanması gerektiği birçok faktöre bağlıdır. Birlikte temel gübreleme Mart veya Nisan aylarında başlanabilir. Bitkiye bağlı olarak, yıl boyunca birkaç gübreleme önerilir.

Nisan ayından itibaren: Marul ekmek


DSÖ Marul, bezelye veya kereviz dikmek istiyorum bunu Nisan ayından itibaren yapabilirsiniz. O zaman sıcaklıklar biraz daha yükselir ve güneş bulutların arasından daha sık dışarı bakar.

Mayıs’tan itibaren: Kabak ve domates ekin


kabak, domates, fasulye Ve enginar Mayıstan itibaren ekilebilir. Sürekli olarak daha yüksek sıcaklıklara ve daha fazla güneşe ihtiyaç duyarlar ki bu da ancak o zaman garanti edilir. Hangi meyve ve sebzelerin en iyi ne zaman ekildiğini öğrenebilirsiniz. ekim takvimleri Okumak.