Gürültüye karşı ne yapılmalı? Türe uygun bir çözüm var mı?

Adanali

New member
Özellikle çiftleşme mevsiminde, bazıları için bir stres testi haline gelen kurbağalar vıraklıyor ve çok ses çıkarıyorlar: kurbağalar. Ancak, evinizin bahçesinde kendilerini rahat ettirdikten sonra, huzurlu amfibilerden nasıl kurtulursunuz?

Nisan ve Haziran ayları arasında gürültülü kurbağalar: kur yaparken


Yaz başında hayvan konseri her yıl yeniden başlar. Kurbağalar, potansiyel eşleri ikna etmek ve bölge sınırlarını birbirlerine karşı işaretlemek için – genellikle gece boyunca – rekabet halinde vıraklarlar. Birkaç örnekle sorun olmayan şey, bölgeye giderek daha fazla kurbağa yerleşir yerleşmez bazı sakinler için bir sinir testi haline gelir. Kurbağalar söz konusu olduğunda, temel olarak sadece erkekler vıraklar – sadece sesin yükseltilmesi için önemli olan gerekli iç ve dış ses keselerine sahiptirler.

Özellikle olanlar çok gürültülü ağaç kurbağası, göl kurbağası, su kurbağası ve küçük gölet kurbağası. Diğer tüm yerli türler – örneğin zıplayan kurbağa veya demir kurbağası – oldukça sessizdirler ve yalnızca eğitimli bir kulakla tanınabilirler. Böyle kurbağalar bile ortak kurbağaanavatanı Almanya olan türlerin en sessiz temsilcileri arasındadır.Bir ağaç kurbağası ıslak bir çayırda oturuyor.


Bir ağaç kurbağası ıslak bir çayırda oturuyor.

© Kaynak: Jan Woitas/dpa-Zentralbild/dpa/Symbolbild

Kurbağalardan kurtulmak: dikkat, amfibi koruma!


Tüm amfibi türleri ve dolayısıyla kurbağalar da Federal Türleri Koruma Yönetmeliği’ne göre 1980’den beri özel koruma altındadır. Amfibileri ve onların yavrularını ve larvalarını, örneğin yeniden yerleştirmek veya kendiniz öldürmek amacıyla doğadan almak yasaktır.. Bazı türler artık o kadar tehdit altında ki, Federal Doğa Koruma Ajansı’nın (BfN) Kırmızı Listesi’ndeler.

Kurbağaların yerinin değiştirilmesi: kaldırılmasına ne zaman izin verilir?


Aslında, gerçekten çok yüksek olursa, gaklama hakkında resmi bir kuruma şikayette bulunma fırsatı vardır. Böyle bir durumda, ilgili bölgeden sorumlu doğa koruma kurumu, kurbağaların hacmini ölçmek için bir uzman gönderebilir. bir 55 desibelin üzerindeki değer yetkili makam onaylı olabilir yer değiştirme Hayvanların sayısı, örneğin uzak bir biyotopta gerçekleşir. Bazen çok sık kullanılan su kütlelerinin hacmi 65 ila 90 desibele ulaşır, bu da kabaca elektrikli süpürgeden ana yola kadar olan gürültü düzeyine karşılık gelir.

Kurbağa yerleşimi sorunlara neden olabilir


Bununla birlikte, türlerin azaldığı ve bitki ve hayvan popülasyonlarının azaldığı zamanlarda, ev sahipleri, amfibilerin aslında yeniden yerleşimi gerektirecek kadar “sinir bozucu” olup olmadığını dikkatlice düşünmelidir. Ayrıca, bu durum ekosistemde sorunlara neden olabilir – Alman Doğayı Koruma Birliği’ne (NABU) göre, yeniden yerleşim bir su kütlesindeki dengeyi bozabilir, hastalıklara neden olabilir ve hatta tüm nüfusu yok edebilir.

Havuzdaki kurbağalar: vıraklayan kurbağalara karşı etkili önlemler


Her yıl düzenlenen kurbağa konserinden kaçınmak istiyorsanız hayvanların gölete bile girmemesini sağlamalısınız. Hayvanlara zarar vermeyen bir takım önlemler var. Çok önemli: Bu önlemler, önce kurbağaların yerleşimi alınır, bu yüzden en iyisi sonbahar ve ilkbahar arasında. Amfibiler yumurtadan çıktıktan veya yerleştikten sonra rahatsız edilmemelidirler.

  • Hareketli su için havuzdaki çeşme
  • Gölet bitkilerini çıkarın ve yumurtlama alanlarını azaltın
  • Havuzdaki balıklar kurbağa yumurtlamasını azaltır
  • Kurbağalara karşı gölet çiti
Hareketli su için havuzdaki çeşme


Bahçe havuzundaki su ne kadar çalkalanırsa, kurbağanın içinde kalması o kadar az çekici olur. Çeşme, durgun su değil, bir nehir izlenimi veriyor. Yani yumurtlamak için iyi bir alan değil.

Gölet bitkilerini çıkarın ve yumurtlama alanlarını azaltın


Kurbağalar, yumurtlamalarını korunan alanlarda iyi bir şekilde saklamayı tercih ederler. Bir havuzda bunlar çoğunlukla havuz bitkileridir – bitkileri çıkarırsanız yumurtlama şansı azalır. Ana yumurtlama mevsiminden sonra gölet her zaman yeşillendirilebilir.

Havuzdaki balıklar kurbağa yumurtlamasını azaltır


Büyüyen kurbağa popülasyonuna karşı tamamen doğal bir savunma, havuzda japon balığı gibi balıkların kullanılmasıdır. Yumurtlama, diyetlerinin bir parçasıdır. Önemli: Kurbağalar zaten gölete yerleşiyorsa, bu tedbire izin verilmez. Kurbağalar kış uykusuna yatar yatmaz balık kullanılabilir.

Kurbağalara karşı gölet çiti


Sözde bir kurbağa çiti ile “davetsiz misafirlerin” gölete erişimi engellenir. Bu genellikle kazıklarla havuzun etrafına sabitlenen ve hayvanlara zarar vermeyen basit bir plastik ağdır. Ancak, ağda delik olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Kurbağanın yaşam alanı olarak gölet


Havuzdaki gürültü kirliliği mi yoksa aktif hayvan refahı mı? Etkilenen sakinler, nihayetinde amfibilerin kalması veya hareket etmesi gerekip gerekmediğine kendileri karar verir. Ancak kurbağanın ev bahçesinde mutlak yararlı bir canlı olduğunu unutmamak önemlidir çünkü menüsünde sivrisinekler, salyangozlar, solucanlar ve diğer haşereler bulunur. Bunun dışında havuzda herhangi bir zarara yol açmaz hatta su kalitesinin iyi olduğunun göstergesi olarak kabul edilir. Son olarak, amfibilerin yüksek sesle vıraklaması, yalnızca yönetilebilir bir iki ay sürer ve bu, yer değiştirme veya diğer önlemlerin çabalarını nadiren haklı çıkarır.