Etraf vilayetlerde de hasara yol açtı

DeSouza

New member
DHA, İHA – Kahramanmaraş’ta dün 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde yaşanan ve 10 ili etkileyen zelzeleler Türkiye’nin farklı bölgelerinden de hissedildi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde gece yaşanan 7.7. büyüklüğündeki zelzelesi hisseden bir öğretmenin kalp krizi geçirdiği öğrenildi. Kızıltepe İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Yol-İş Sendikası İlkokulu Sınıf Öğretmenimiz Pelin İtina, bu gece (dün gece) yaşanılan sarsıntı olayında kalp krizi geçirerek Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur” sözlerine yer verildi.

Binalarda çatlak oluştu

Karaman’ın Elma Kent Mahallesi’nde 48 dairenin bulunduğu 12 katlı binanın duvarlarında çatlaklar oluştu. Bina yöneticisi Erol Erşahin, “Sabah binayı denetim ettik, dairelerimizde çatlakların meydana geldiğini gördük. Mühendisin gelip, durumu tespit etmesini bekliyoruz. Bu çatlağın olduğu yer ana kolon. Bu bize tehlike sinyalini veriyor” dedi.

Mersin de sarsıntının şiddetli hissedildiği kentlerden biri oldu. Sarsıntıya uykuda yakalanan vatandaşların korkusu manzaralara yansıdı. Vatandaşlar sarsıntıyla birlikte yağmura karşın sokağa indi. Vilayet genelinde dün eğitime orta verildi.

Elazığ’da bina çöktü

Elazığ merkeze bağlı Akpınar Mahallesi’nde bir bina çöktü. O anlar bir vatandaşın cep telefonu kamerası ile görüntülendi. Binanın birinci zelzelede boşaltıldığı ve içerisinde tespit yapmak için giren iki polis memurunun enkaz altında olduğu tez edildi. Bölgeye sevk edilen epeyce sayıda takım, arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Akpınar Mahallesi Muhtarı Raif Acar, “Olay anında merkez karakol komiseri ve polis arkadaş ile eşya tespiti yapmaya geldik. Çilingir ile kapıları açacaktık. ‘Polis arkadaşlar çabuk kaçın’ dedim ve ben kaçtım. Enkaz altında kaldılar. İki polis memuru kaldı” dedi.

Duvarlar çatladı

Giresun’da beş katlı Doğan Apartmanı’nın iç kısmında çatlaklar oluştu. AFAD, belediye ve itfaiye takımlarının sevk edildiği bina boşaltılırken, polis bina etrafında güvenlik tedbiri aldı.

Ordu ve ilçelerinde de hissedilirken, vatandaşlar panik yaşadı. Zelzelesi hisseden vatandaşlar sokaklara çıkarken, eğitim kurumlarındaki öğrenciler de okul bahçelerine çıkartıldı. Sarsıntının akabinde trafikte yoğunluk yaşandı.

Zonguldak kent merkezindeki vatandaşlar sarsıntıyla birlikte sokağa çıktı. Sarsıntı Zonguldak Ereğli’de de az da olsa hissedildi. Ereğli’nin kimi mahallelerinde elektrikler kesilirken, telefon çizgilerinde ise bir süre bağlantı sağlanamadı.

Kayseri’de büyük panik yaşandı

Kayseri’de de vatandaşlar büyük panik yaşarken, birtakım yerlerde maddi hasar oluştu. Melikgazi ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan bir iş merkezinin dış kaplaması çöktü. Ayrıyeten, iş merkezinin altında bulunan dükkanlarda maddi hasar oluştu. Birtakım apartmanlarda da geniş çapta maddi hasar meydana geldi. Kayseri’de dün yaşanan ikinci sarsıntı de büyük paniğe yol açtı. Dehşet dolu anların yaşandığı zelzeleye canlı yayında yakalanan TV1 Televizyonu’nun Haber Şefi Şeyda Tuba Çalapverdi, sakinliğini koruyarak yayınına devam etti.

Minare yıkıldı

Sivas’ın Gürün ve Gemerek ilçelerinde de kerpiç yapılar çöktü. Gürün ilçesinde bir cami minaresinde de hasar oluştu. Sivas kent merkezinde de çatlaklar oluşan bir binada yaşayanlar tahliye edildi.

Derste yakalandılar

Çorum’da da zelzeleye derste yakalanan çocuklar okullardan tahliye edildi, vatandaşlar ise konutlarını terk ederek kent meydanı ve parklara toplandı. Zelzele daha sonrası meskenlerini terk eden vatandaşlar kentin ana arter ve caddelerinde yoğunluk oluşmasına niye oldu, birtakım kavşaklar ise araç yoğunluğu niçiniyle kilitlendi.

Samsun’da da mesai saatleri içerisinde meydana gelen sarsıntı daha sonrası çalışanlar iş yerlerini terk ederek dışarılara kaçtı.

Depremden kaçan vatandaşlar, binaları terk ederek uzun bir süre inançlı bölgelerde bekledi.

Tekkeköy ilçesinde 1 dakikadan fazla süren sarsıntıda Tekkeköy Belediye binasında sallanan pano ve levhalar kameralar tarafınca kaydedildi. Belediye çalışanı de kaygı ortasında binayı terk ederek dışarıya kaçtı.

Kırıkkale’de de sarsıntı anını yaşayan vatandaşlar, bulundukları binalardan dışarı çıktı.

Doğal gaz boru hattı patladı

Hatay’ın Kırıkhan ilçesi Topboğazı köyündeki doğal gaz boru çizgisinde ise patlama ve yangın yaşandı. Topboğazı Köyü Muhtarı Bilal Alpdoğan, köyün 200 metre altında ve üç kilometre aralıkta iki başka noktada zelzeleyle birlikte patlama ve daha sonrasında yangın çıktığını kaydetti.