Çok Konuşulan Robot Sophia’nın Çizdiği Dijital Fotoğraf, Rekor Fiyata Satıldı

Samuag

New member
Sophia isimli yapay zeka (AI) ünitesinin, diğer bir deyişle robotun sanatsal vizyonu yardımıyla, beşerler ve robotlar içindeki boşluk kısmen kapatıldı. Robot tarafınca oluşturulan bir otoportre, yakın vakitte bir müzayedede 688.888 dolara satıldı.

Hong Kong merkezli Hanson Robotics tarafınca geliştirilen Sophia, 2016’da etkin hale geldiğinden beri medyanın büyük ilgisini çekti fakat Sophia’nın geliştiricileri, yeteneklerini ve yapay zekanın gerçekte ne kadar sofistike olduğunu abarttığı için yapay zekâ uzmanları tarafınca eleştirildi.

Suudi Arabistan vatandaşlığı ile ödüllendirilen ve Birleşmiş Milletler tarafınca İnovasyon Şampiyonu olarak isimlendirilen beşere benzeyen robot, robot tipi için bir dizi kıymetli kilometre taşını şimdiden tamamladı. Fakat sanat üretme yeteneği, ileriye gerçek eşi görülmemiş bir sıçramayı temsil ediyor.

Sophia, resmi yapmak için İtalyan sanatçı Andrea Bonaceto’nun kendi ürettiği bir dizi resmi gözlemleyerek işe başladı. Bu imajları işlemek ve öğrenmek için hudut ağlarını kullanan Sophia, sonrasındasında kendi dijital otoportresini yaptı.

Ortaya çıkan “Sophia Instantiation” isimli eser, Bonaceto’nun portresinin Sophia’nın dijital fotoğrafına dönüşmesini gösteren 12 saniyelik bir görüntüden oluşan dijital bir evrak. 888 ismiyle açık artırmaya giren bir sanat koleksiyoncusu sanat yapıtı için değiştirilebilir olmayan jetonun (NFT) ve Sophia’nın fotoğrafının fizikî versiyonunun sahipliğini garanti altına almak için binlerce dolar ödedi.

Associated Press ile yaptığı röportajda Sophia, “Bir sanatçı olarak, algoritmalarımda sayısal yaratıcılığım var, özgün işler yaratıyorum. Lakin benim sanatım, insan-yapay zekâ iştiraki ile yaratıldı” dedi.

Hanson Robotics CEO’su David Hanson ise, “Sophia biroldukça sanatın ve mühendisliğin doruk noktası olduğunu ve ondan sonrasında sanat üretebileceği fikrinin, duygusal ve görsel olarak beşerlerle irtibat kurmasının bir yolu olduğunu” söylüyor.