‘Bizi sadece dayanışma kurtarır’

DeSouza

New member
ABDULLAH MALKOÇ- Ünlü isimler toplumsal medya hesaplarından baş sıhhati ve geçmiş olsun bildirileri yayınlarken, Orhan Aydın, Melisa Aslı Pamuk, Metin Zakoğlu ve Davet Çıtanak enkaz altında kalan aileleri için yardım davetinde bulundu. Öte yandan önümüzdeki birkaç gün ortasında yapılması planlanan galalar, davetler, ödül merasimleri ve kültür-sanat aktiflikleri de ya iptal edildi ya da ertelendi.

‘Kızım enkaz altında’

Sanatçı Orhan Aydın, toplumsal medya hesabından kızı Aksiyon Şafak Aydın ve eski eşi Elif Torun Öneren’in enkaz altında kaldığını duyurup, yardım istedi. Oyuncu, çabucak sonrasında yaptığı açıklamada ise, “Çocuğumun anası Elif Torun Öneren’i enkazdan halk çıkarmış. Sıra kızımda. Tek varlığımdır ve fazlaca canım acıyor. Ülkem için ağlıyorum. Bizi sadece dayanışma kurtarır” sözlerini kullandı.

‘Mahsur kaldılar’

Oyuncu Melisa Aslı Pamuk da toplumsal medyadan anneannesi ve teyzesi için yardım davetinde bulundu. Pamuk, “Anneannem yürüyemiyor, hasta. Teyzem ile binada mahsur kaldılar. Apartman ne durumda bilmiyoruz. Bölgede yardımcı olabilecek var mı?” diye yazarak, takipçilerine adresi verdi. Oyuncu ondan sonrasında ise takipçilerine anneannesinin ve teyzesinin kurtarıldığını müjdeledi.

‘Evden çıkamıyorlar’

Oyuncu Metin Zakoğlu, kayınvalidesinin Antakya’da binada mahsur kaldığını söylemiş oldu. Zakoğlu, attığı tweet’te, “Antakya’da kayınvalidem binada mahsur kalmış durumda, etrafındaki tüm binalar yıkılmış. Üstelik onun bulunduğu konutun üstüne yıkılmış birçok bina… Konuttan çıkamıyorlar ve konutta yaşlı birisi daha var. Elektrik yok, soba devrilmiş. Acil o bölgeye yardım gitmeli. Durumları fazlaca berbat, lütfen” cümlelerine yer verdi.

‘Annem oradaydı’

Oyuncu Davet Çıtanak, Hatay’ı da derinden etkileyen sarsıntı sebebiyle annesinin enkaz altında kaldığını tabir ederek, yardım davetinde bulundu. Oyuncu, “Hatay/Antakya/Sümerler Mahallesi Harbiye Caddesi’nde yıkılan bina A/3 Blok, doğup büyüdüğüm apartmandır. Annem oradaydı! Bu bina en yüksek ve haliyle en hayli oturanı olan binadır. Lütfen daha fazla insanın kurtulması için ulaşın ve yardım edin” diyerek, AFAD ve AHBAP Derneği’ne seslendi.

Ünlülerden iletiler: Sarsıntı gerçeğini hiç unutmayalım

Depremin çabucak akabinde cemiyet ve magazin dünyasının ünlü isimleri de hislerini toplumsal medya hesaplarından lisana getirerek, “Deprem gerçeğini unutmamalıyız” iletisini verdi.

*AHBAP Derneği’nin Kurucusu ve Lideri Haluk Levent, sarsıntıdan daha sonrasında yardım davetinde bulunarak, tüm AHBAP’ların dayanağını istedi. Bölgeye giden müzikçi, yaptığı paylaşımda afetin büyüklüğüne dikkati çekti.

Türkan Şoray: Bir kere daha içimiz yandı. Kaybettiklerimize Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Ülkemizin zelzele bölgesinde olduğunu unutmamalıyız. Ülkemize geçmiş olsun. Kalbim zelzele bölgesindeki canlarla birlikte. Dualarım hepsiyle.

Hülya Koçyiğit: Yüreğim yanıyor. ömrünü kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Can kaybının artmaması için dua ediyorum. Ülkece zelzele bölgesinde yaşadığımızı unutmamalı ve bütün tedbirlerimizi almalıyız. Biliyoruz ki sarsıntı öldürmez, bina öldürür. Geçmiş olsun canım ülkem.

Demet Sabancı: Allah’ım yardım et tüm zorda olanlara… Bu vilayetlerimizde yaralılara süratle ulaşılabilmesi için lütfen yolları açık tutun. Allah yardımcımız olsun.

Selda Alkor: Deprem öldürmüyor, binalar öldürüyor. Maalesef sarsıntıya sağlam binalar yapılamıyor. Ya da hasarlarını ölçme konusunda geç kalıyoruz. ötürüsıyla makus sonuçlar oluşuyor. Bu tip afetlerde can kaybı hepimizi vahim üzüyor. Bütün canlılar için fazlaca üzgünüz. Türkiye’me baş sıhhati diliyorum. Geride kalan bizlere sabır diliyorum. Allah beterinden korusun.

Filiz Akın: Umarım can kaybımız artmaz. Ellerimiz kalbimizde kurtarma çalışmalarını izliyoruz. Çok lakin fazlaca üzgünüm. Yastayız.

Ajda Pekkan: Karanlık bir sabaha uyandık. ömrünü kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Kurtarılmayı bekleyen herkese sağ salim ulaşılması hepimizin birinci duasıdır. Çok üzgünüm. Geçmiş olsun Türkiyem…

Ferhat Göçer: Zelzeleden etkilenen tüm vatandaşlarımız için hayli üzgünüm. Büyük geçmiş olsun. ömrünü kaybedenlere rahmet diliyorum. Umarım can kaybımız artmaz.

Güler Sabancı: Çok üzgünüz… ömrünü kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sıhhati, yaralılarımıza acil şifalar ve geçmiş olsun diliyoruz.

Nilüfer: Bu büyük felaketin sonuçlarını ekranlarda izlerken içim yanıyor. “Türkiye’nin bahtı mi bu?” diye sormadan edemiyorum. Bu kara kışta, konutunu, barkını, anasını, babasını, kardeşini, evladını kaybeden ya da enkaz altından çıkmasını bekleyen insanların yerine koyunca kendimi, o insanların çaresizliğini sözlerle ifade edemiyorum. Bu yazgısı değiştirmek elimizde. Allah tekrar bu biçimde felaket göstermesin.

Esra Erol: Hepimizin başı sağ olsun. Lakin lütfen, hayati durumlar haricinde telefon görüşmesi yapmayalım! Acil yardım ve kurtarma takımları için yolları boş bırakalım! Toplumsal medyayı panik yaratmak için değil, sorumluluk şuuruyla kullanalım!

Sıla: Canım vatanım… Türkiyem… Durum epeyce vahim, perişanız… Hepimizin başı sağ olsun, hepimize büyük geçmiş olsun.

Fazıl Say: Acı bir haberle uyandık. Halkımız için tek yürek olma ve yardımlaşma günleri…

Acun Ilıcalı: Hepimizin yüreğini yakan sarsıntıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim. Dualarımız enkaz altında bulunan yurttaşlarımızla. Geçmiş olsun Türkiye’m!

Erdoğan: Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve biroldukca vilayetimizde hissedilen sarsıntıda ömrünü kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

Çağla Şıkel: Çok üzgünüm. Allah yardımcımız olsun. Yaralılar ve kurtarılmayı bekleyenler için dua edelim. Başımız sağ olsun.