AYM’den milyonlarca çalışanı ilgilendiren ‘fazla mesai’ sonucu

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Özel bir banka işe aldığı banko vazifelisi çalışana, “fazla mesai yapsa da fazla fiyat almayacağına” dair kontrat imzalattı.

Emekçi, bankada kontrat koşullarına uygun olarak 8 yıl çalıştı.

İşten çıkarılınca dava açarak geçmiş senelera ilişkin fazla mesai fiyatını talep etti.

İşyerindeki şahitlerin, fazla çalışıldığını doğrulamasına karşın mahkeme, mukavele imzalandığı için fazla mesai fiyatını alamayacağı sonucunı verdi.

Lakin personel pes etmedi ve Anayasa Mahkemesine başvurdu. Yüksek mahkeme, “Onay verilmesi fazla çalışma fiyatından feragat manasına gelmez” kararına vardı.

Mahkeme sonucunı kıymetlendiren Avukat Aslıhan Arslantaş, “Bu mukavele yenilenmemiş, her yıl yenilenmediği için de çalışanın fazla mesai alacağı talebi kanunen haklı olarak görülmüş. Bunun mülkiyet hakkı ihlali olduğu ve bir daha yargılama için birinci derece mahkemeye göndermiş.” dedi.

Pekala işe başlarken çok mesai alınamayacağına dair imza atan emekçilerin hakları neler?

Bu mevzuda da bilgilendirmede bulunan Arslantaş, şunları söylemiş oldu:

“2017’de değişen yönetmeliğe nazaran 30 gün içerisinde ben feragat beyanımı geri alıyorum, kabul etmiyorum, fazla mesai fiyatımı istiyorum halinde bir yazılı bildirimde bulunursa hem işine devam eder tıpkı vakitte mümkün bir iş davasında mahkemeden alacağını fazla mesai hakkını talep etme hakkına sahip olacaktır.”

Uzmanlar iş mukavelelerinin detaylı bir biçimde incelenmesinin de kıymetli olduğunu belirtiyor.