Adayı 13 Şubat’ta belirleyeceğiz

DeSouza

New member
ANKARA Milliyet – CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayını 13 Şubat’ta Saadet Partisi’nde yapılacak 12’nci görüşmede belirleyeceklerini söylemiş oldu.

Kılıçdaroğlu, Halktv canlı yayınında seçim sürecine ait açıklamalarda bulundu.

LİDERLER DE GÖRÜRSE: (Altı önder kriterler açıklıyorsunuz. Bu kriterler en hayli size uyuyor. Buna katılıyor musunuz?) Olabilir. Devlete 27.5 yıl çalışan, üreten, siyasete girdiği gün mal varlığını kamuoyuyla paylaşan, devletin ne olduğunu, liyakatin ne olduğunu bilen bunun devletteyken de hengamesini veren bir şahısım. Bu nitelikleri önderler de bende görürse, olağan, bu onurlu, erdemli bir nazaranvdir, herkes yapmak ister.

EGOSUNU DENETİM EDECEK: Aday seçildiğinde egosunu denetim edecek, danışarak yönetecek. Bizimle ilgili ‘6 kişi nasıl yönetecek, karar bile alamazlar’ eleştirisi de geliyor. Bunlar bizim tarihimizi de bilmiyor. Ya, ‘akıl akıldan üstündür’ diye kelamımız bile var. Olay bir parti olayı değil, Türkiye olayıdır. Türkiye’nin bütün kurumlarıyla bir daha ayağa kalkması lazım. İşimizin sıkıntı olduğunu biliyorum, kolay değil fakat bunların hepsini akıl ve mantıkla çözebilirsiniz.

ANKETLERE NAZARAN KAZANIRIM: (Aday olması halinde kazanıp kazanmayacağı)Kazanılır. Bütün anketler bunu gösteriyor esasen. Seçilecek cumhurbaşkanının halkıyla kucaklaşması, partizanlık yapmaması lazım. Prensip olarak parti üyeliğinden ayrılması lazım. Aday seçildiği andan itibaren mal varlığını da paylaşabilmeli, açık ve şeffaf olmalı.

TÖRENLE DUYURACAĞIZ: Adayımızı 13 Şubat’ta belirleyeceğiz, o denli bir karar aldık. Lakin adayın açıklanması çabucak sonrasındaki bir tarihte büyük merasimle olabilir. Amacımız ortak aday. Adayda gecikildiği söyleniyor, evvel neyi nasıl yapacağımızı belirleyelim adayımızı daha sonra açıklayalım dedik. Ortak bir lisan olacak, aday da önderler de tıpkı şeyi söyleyecek. Bu da ortak iradeyle ülkeyi yöneteceğimizi gösterecek.

YOL HARİTASINI ADAY AÇIKLAYACAK: Yol haritamızla ilgili de önderler içinde görüşmeler devam ediyor. Burada da, yol haritamız aday tarafınca açıklansın diye bir eğilim belirdi, biz de evet dedik.

MECLİS’TE OY KULLANMAYACAĞIZ: 14 Mayıs’ta seçim için Parlamento’da oy kullanmayacağız. O niçinle bunun tek yolu, cumhurbaşkanının Meclis’i fesih etmesi. O da kendisine 3. kere cumhurbaşkanlığı hakkını tanımıyor. Anayasa açık. Hukukçular üçüncü defa aday olamaz diyor. Biz başvurmayacağız ancak vatandaşlar, hukukçular bunun için YSK’ya başvuracaktır. Biliyorum, YSK olabilir diyecektir. Zira üyelerini kendisi atadı. ‘Kronometre sıfırlandı’ diyor. hiç bir Anayasa hukukçusu bunu kabul etmiyor.

DEMİRTAŞ’IN SORUSUNA KARŞILIK: (Selahattin Demirtaş’ın kendisine ‘Beştepe’nin bayanlara devredilmesi’ sorusuna) Bence çok hoş bir teklif, teşekkür ediyorum, kendisine selamlarımıza da iletelim. Haksız bir biçimde içeride tutulduğunu da biliyorum.

PARTİLERİ GEZECEK: (HDP ve öteki partilerden destek) Demokrasiden yana hal almalarını isteriz. Onlar ismine konuşursam yanlış olur. Cumhurbaşkanı adayımız doğal olarak partileri gezecek oy isteyecektir. Siyasetin tabiatında var aslına bakarsan bunlar. Anayasa değişikliği için AK Parti bütün partileri ziyaret etti. Biz de o denli bir tablo çıkarsa bütün partilerden dayanak isteriz.

DOĞRU OLMAYACAĞINI SÖYLEDİM: (Belediye liderlerinin ziyareti) Büyükşehir belediye arkadaşlarımız ‘Biz bir açıklama ile sizi destekleyelim’ dediler. Ben bunun gerçek olmayacağını söylemiş oldum. ‘Siz bu biçimde bir açıklama yaparsanız öbür başkanların kanılarını baskılıyor üzere oluruz’ diye niyetlerimi ilettim.

İMAMOĞLU’NUN ANADOLU ÇEŞİDİ: Ekrem Bey’i iş yapamaz hale getirmek için yargıyı sopa olarak kullandılar. Ekrem Beyefendi Anadolu’ya çıkacağını söylemiş oldu. ‘Önüne kim çıkarsa anlat’ dedim. Adalet talebini yükseltmemiz lazım. Yapılan bir haksızlık var, bunun bir biçimiyle geniş kitlelere duyurulması lazım. Gidiyor, geziyor, anlatıyor.

ERDOĞAN niye KONUŞMUYOR: (Sinan Ateş cinayeti) Erdoğan niçin konuşmuyor? MHP’yi kızdırırım mı diye konuşmuyor? Failleri yakalayacağım niçin demedi Erdoğan? Bir olayı gizlemeye mi çalışıyorlar? Bu olayın şeffaf bir biçimde aydınlatılması lazım.

Kılıçdaroğlu, Karayalçın’ın acısını paylaştı

CHP önderi Kılıçdaroğlu, eski Başbakan Yardımcısı ve SHP’nin son Genel Lideri Murat Karayalçın’ın ağabeyi Okay Karayalçın’ın (84) cenaze merasimine katıldı. Ankara Kocatepe Camii’ndeki merasime katılanlar, Karayalçın’a taziyelerini ilettiler.

Netanyahu’ya taziye mektubu

CHP önderi Kılıçdaroğlu, Kudüs’te yaşanan silahlı atak niçiniyle, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya “geçmiş olsun” mektubu gönderdi. Kılıçdaroğlu, “Çok sayıda kişinin ömrünü kaybetmesi niçiniyle duyduğumuz üzüntüyü lisana getirmek isteriz” dedi.