Sonsuz kimyasallar PFAS ne kadar tehlikelidir?

semaver

New member
İster çıtır çıtır patates kızartması, ister lezzetli gözlemeler veya sulu bir şnitzel olsun – kızartma yaparken genellikle bir şeyler yanmadan çıtır bir kabuk söz konusudur. Birçok mutfakta bu, yapışmaz kaplamalı kızartma tavaları ile mümkün olur. Her şeyin çıkmasını, yiyecek artıklarının yapışmamasını ve ayrıca temizlenmesinin kolay olmasını sağlarlar. Politetrafloroetilen veya kısaca PTFE, döndürmeyi, savurmayı ve cızırdatmayı çok kolaylaştıran malzemenin adıdır – birçok kişi, bir zamanlar Dupont şirketinin icat ettiği Teflon adlı plastiği daha iyi bilir.
hayat ve biz


Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.


Ancak mucize katmanın dezavantajları da vardır: son derece hassastır ve titizlikle bakılması gerekir. Ve sadece tahta veya plastik spatula ile temas edip yumuşak bir süngerle durulansalar bile ömürleri sınırlıdır. En geç birkaç yıl sonra çizikler oluşur ve kaplama soyulur – bazen küçük parçalar halinde gıdaya karışabilir. Daha sonra tava değiştirilmelidir ve genellikle çöpe gider – sürdürülebilirlik kriterlerine göre eksi bir puan.

PTFE üretimindeki toksik maddeler


Kaplamalı tavaların süreksizliğinden daha da vahimi malzemenin kendisidir. Ve bu, kalıcı olmaktan başka her şeydir: PTFE, sözde sonsuza dek kimyasallar (PFAS) grubuna aittir. Kısaltma, per- ve poliflorlu alkil bileşikleri anlamına gelir, bunlar yapay olarak üretilir ve doğada oluşmaz. Moleküler seviyede, plastikler, hidrojen atomlarının tamamen (per-) veya kısmen (poli-) flor atomları (-florlu) ile değiştirildiği az çok uzun karbon zincirlerinden oluşur (alkil hecesi buna atıfta bulunur). 4500’den fazla madde PFAS grubuna aittir. Hepsinin ortak noktası, neredeyse hiç ayrışmamaları ve dolayısıyla çevrede birikmeleridir.


Bazı PFAS’lar sağlığa zararlıdır, karaciğer hasarına, tiroid hastalığına, doğurganlık sorunlarına ve hatta kansere neden olabilirler. Bu, kızartma tavalarını kaplamak için kullanılan PTFE için geçerli değildir. Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü’ne (BfR) göre, madde çok fazla ısıtılmadığı sürece sağlığa zararsızdır. Çünkü yaklaşık 360 derecelik bir sıcaklıktan itibaren zehirli buharlar üretilir. Bu nedenle BfR, içeriği olmayan PTFE kaplı tavaların ısıtılmasına karşı uyarır. Tavalar yiyecekle dolduğunda, bu kadar yüksek sıcaklıklara ulaşılması olası değildir.

Hemen hemen tüm insanların kanında PFAS vardır.


Ancak, çizilen tavalardan küçük parçalar çıkarsa ve yiyecekle birlikte yutulursa, bu BfR’ye göre sağlığa zararsızdır. BfR’ye göre, bu parçacıklar sindirilmeden atılır. Kuzey Ren-Vestfalya tüketici danışma merkezinde sağlık koruma görevlisi Kerstin Effers, “Umarım doğrudur” diyor.


Önerilen Haber Amaçlı İçerik


Bu noktada harici içerik bulacaksınız Podcast’i Alın, makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.


Bu nedenle, kaplama ile ilgili sorun büyük olasılıkla kullanımında daha az, imalatında daha fazladır. Bunun nedeni, bunun için PFOA veya GenX gibi florlu katkı maddelerinin gerekli olmasıdır. Ve bunlar son ürün olan PTFE’nin aksine zehirlidir; PFOA, Avrupa Kimyasallar Ajansı’nın çok yüksek önem taşıyan maddeler listesinde yer alır. Bu maddeler çevreye girerek toprağı ve suyu kirletebilir ve sonunda besin zinciri yoluyla insan vücudunda birikebilir. WDR, NDR ve Süddeutsche Zeitung tarafından yapılan güncel araştırmaya göre, Almanya’da en az 1500 alan PFAS ile kirlenmiştir. Federal Çevre Ajansı tarafından 2020’de yapılan temsili bir çalışmada, Almanya’da incelenen tüm çocukların kanında PFAS tespit edildi.

Üreticiler malzemeleri belirtmek zorunda değildir


Mutfağınızdaki kalıcı kimyasalları uzaklaştırmak istiyorsanız, PTFE kaplı tavalara bir alternatif seçmelisiniz. Ama bu o kadar kolay değil. Effers, “Maalesef üreticilerin gıdayla temas eden malzemelerin neyden yapıldığını belirtmeleri gerekmiyor” diyor. Bu, birçok şirketin süslü isimler icat etmesine yol açar. “O zaman kimse bunun arkasında kimyasal olarak ne olduğunu bilemez.” Bu nedenle, ambalaj üzerinde açıkça işaretlenmeden bir tavanın PTFE ile kaplanmış olması oldukça olasıdır. Sağlık uzmanını özellikle rahatsız eden şey: Bazı tavaların reklamında “PFOA içermez” gibi ifadeler yer alır, ancak bunlar PTFE ile kaplanmıştır. Effers, “Gerçekten florlu bir organik bileşik içerdiğinde, bireysel florokimyasalların yokluğunun reklamını yapmak tamamen yanlıştır” diyor.


Influencer Pazarlama

Influencer Pazarlama

“Deinfluencing”: Etkileyenler neden artık satın almalara karşı tavsiyelerde bulunuyor – ve neden bu kadar iyi karşılanıyor?


Influencer’lar artık bilinçli olarak popüler ve genellikle pahalı ürünlerden hoşlanmadıklarını söylüyorlar. Bu olguya “deinfluencing” denir. Aşırı tüketime karşı bir hareket var mı? Yoksa “Etkileme” sadece bir marka değişikliği mi alıyor?


Uzmana göre, üreticiler kaplama için neyin kullanıldığı hakkında herhangi bir bilgi vermese bile şüpheyle yaklaşılmalıdır. Effers ayrıca, satın alırken kullanım talimatlarındaki talimatlara dikkat etmenizi tavsiye eder. “Tavayı yaklaşık 250 derecenin üzerine ısıtmamanız ve keskin nesneler kullanmamanız gerektiği yazıyorsa, büyük olasılıkla PTFE kaplı bir tavadır.”

Effers, pek çok şirketin şüpheli kızartma tavası kaplamalarıyla reklam yaparken yoğun yeşil yıkama uyguladığını da eleştiriyor. Bir üretici karnauba mumu, diğeri avokado yağı içeren bir kaplamanın reklamını yapıyor. “Herkes, balmumunun nispeten ılımlı sıcaklıklarda erimeye başladığını bilir.” Ürünlerin gerçek yapışmazlık etkisi bu nedenle hala PTFE’ye dayalı olabilir. Bir tavanın PTFE içermediğinden emin olmak istiyorsanız, plastik kaplı tavalara aşağıdaki alternatifleri kullanabilirsiniz:

1. Dökme demir tavalar


Klasik kızartma tavaları demir tavalardır. Kullanmadan önce bir yağ ile pişirilirse, yüzeyde iyi yapışmazlık özellikleri sağlayacak bir patina oluşacaktır. Üretici tarafından zaten markalanmış olan dökme demir tavalar da vardır. Etkisi geçtiğinde işlem tekrarlanabilir, bu da dökme demir tavayı son derece dayanıklı kılar. Effers, “Prensip olarak sonsuza kadar saklanabilirler” diye açıklıyor. Patinanın çıkmaması için tavalar bulaşık deterjanı ile değil, sadece mutfak kağıdı veya nemli bir bezle temizlenmelidir. Ayrıca demir tavalar paslanmayı önlemek için kuru olarak saklanmalıdır. Çok sulu veya asidik olan tabaklar ve yiyecekler de malzemeye zarar verir, bu nedenle dökme demir tavalar, örneğin domates sosu için daha az uygundur.

2. Paslanmaz çelik tavalar


Yapışmazlık etkisine çok fazla önem vermiyorsanız, kaplamasız paslanmaz çelik tava tercih edebilirsiniz. Bunlar ayrıca çok sağlamdır ve her türlü mutfak eşyasına sorunsuzca dayanabilir. Kızartma için PTFE kaplı bir tavaya göre biraz daha fazla yağa ihtiyacınız olabilir. Paslanmaz çelik tavalar, et veya balık kızartmak için idealdir ve iyi bir kabuk oluşturur. Yiyecekler, tavanın kaplanmamış tabanında artıklar bırakabilir. Bu, en iyi ıslatma, biraz ovma sütü veya kabartma tozu ile temizlenir. Birçok paslanmaz çelik tava da bulaşık makinesinde yıkanabilir. Paslanmaz çelik bile paslanabilir, bu nedenle yemek pişirirken tuz doğrudan bulaşıklara karıştırılmalıdır. Asidik gıdalar gece boyunca paslanmaz çelik bir tavada saklanmamalıdır.

3. Emaye veya seramik kaplamalı tavalar


Seramik tava kaplamaları da iyi bir alternatiftir. Ancak dikkatli olun: Bazı üreticiler seramik kaplamaların reklamını yapıyor, ancak bu aslında seramik parçacıklarının bir karışımı olan PTFE’dir, diye uyarıyor Effers. Emin olmak istiyorsanız %100 seramik kaplama veya “PFAS içermez” gibi ifadelere dikkat etmelisiniz. Dezavantajı: Seramik kaplamalarda bile yapışmazlık özelliği zamanla azalır. En geç beş yıl sonra, kavurma sırasında bir şeyler takılıyor. Effers, tavalar için hangi yağın en iyi olduğu konusunda kullanım talimatlarına dikkat edilmesini önerir. Bu aşınma ve yıpranmayı yavaşlatabilir.


Seramik kaplamaya ek olarak, emaye tavalar da plastik içermeyen bir seçenek olabilir. Bu bir silikat cam kaplamadır. 850 derece sıcaklıkta demir ile kaynaşmış kuvars kumu, soda ve metal oksitler gibi doğal hammaddelerden oluşur. Effers, kaplamanın diğer mutfak aletleri için de uygun olduğunu çünkü PTFE konusunun kızartma ile bitmediğini vurguluyor. Örneğin emaye fırın tepsileri, geleneksel PTFE kaplı modellere iyi bir alternatif olabilir.