“Post Covid’li insanlar unutuluyor”

Muqe

New member
Potsdamer hastalıkla mücadelesi hakkında

Corona 22 yaşındakileri bakıma muhtaç hale getiriyor: “Post Covid’li insanlar unutuluyor”

Potsdam’dan Gina Konarski (22) Post Covid’den muzdarip. Hukuk öğrencisi her gün acı ve bitkinlikle mücadele ediyor.

© Kaynak: Julius Frick

Corona, öğrenci Gina Konarski’yi hemşirelik vakası haline getirdi. Dünya sanki salgın ateşli bir rüyaymış gibi penceresinden dışarı dönerken, 22 yaşındaki Potsdamlı çoğu zaman yatakta yatıyor ve kendi kendine soruyor: “Şimdi bu benim hayatım mı?”

Nadine Fabian

Potsdam. İşte oturuyor. Arkandaki soğuk duvar. Başını geriye yatırdı, gözlerini kapattı. Posta kutuları onun üzerinde dizilmiş. Sağdaki ön kapı. Onları dışarıdaki parlak bahar gününden yalnızca bir adım ayırır. Bir adım çok fazla. Merdivenler Gina Konarski’yi (22) dizlerinin üzerine çöktürdü. Şimdi çıplak taşın üzerine oturmuş bekliyor. Bileğindeki saat nabzını sayıyor. Son dakikada 172 kişi vardı: taşikardi. Komşular koşarak geçer. Yaşlı hanımlar, yaşlı beyler, dedikleri gibi neşeyle. Alışverişe giderler ve doktordan gelirler. Birbirlerine kolu verirler ve gerçekçi bir şekilde selamlaşırlar. Ayaklarının dibindeki genç kadına başlarını salladılar. Evin üst katında yaşadığını biliyorsun. Onun hasta olduğunu ve merdivenlerin acımasız olduğunu biliyorsun. Gina Konarski’yi daha önce burada nefes almak için mücadele ederken görmüşsünüzdür. Neyin eksik olduğunu tam olarak bilmiyorlar.