Kayıp askerin ailesinden HDP’li Gergerlioğlu’na yanıt

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Düzce merkeze bağlı Çay Mahallesi’nde oturan Bazna ailesinin çocukları Mustafa Bazna, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafınca Irak’ın Kuzeyinde yürütülen Pençe-Kilit operasyonuna katıldı. Girdiği çatışmanın akabinde Mustafa Bazna’dan tekrar haber alınamadı. Aile oğullarından gelecek haberi beklerken, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu toplumsal medya hesabında paylaşım yaparak, “Yeğenim Mustafa Bazna Zap bölgesinde uzman askerdi. Kendisinden 15 gündür haber alamıyoruz ve yapılan açıklamada kayıp şehit yahut esir alınmış olabileceğini söylüyorlar. Akıbetini öğrenmek istiyoruz, Bize başvuran Çorumlu aile çocuklarının akıbetini soruyor” dedi. Gergerlioğlu, Mustafa Bazna’nın dayısından, kendisine talep geldiğini sav ederek, paylaştığını belirtti.

HDP Milletvekiline aileden tepki

Gergerlioğlu’nun paylaşımı daha sonrası Bazna ailesi, HDP’li milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na reaksiyon gösterdi. Mustafa Bazna’nın ağabeyi Mehmet Bazna, kardeşinin durumunun siyasete alet edilmemesini isteyerek, “Bu ayın 15’inde Salı günü saat 12.00 sıralarında valimiz, emniyet müdürümüz bütün üniteler ailemize gelerek mevzunun bilgilerinı anlattılar. Kardeşimin operasyonda ulaşılamadığını, kurtarma çalışmalarının devam ettiğini bildirdiler. Devletimizin her vakit yanımızda olduğunu bildirdiler. Bu süreçten daha sonra artık devletimizin bütün üniteleri ve kademeleri yanımızda olmaya devam etti. Bakanlıklarımız, kurmay başkanlığımız, askerlik şubelerimiz bizimle irtibata geçti. Cumhurbaşkanımıza kadar bu olay intikal etti. Hepsi yanımızda oldu. Ben Türkiye Değişim Partisi Merkez ilçe Lideri olarak bakılırsav yapıyorum. Fakat biz mevzuyu siyasete alet etmek istemedik. hiç bir açıklama yapmadık ya da siyasi partilerle irtibata geçmedik. Bunu siyasi gereç haline getirmek isteseydik, genel liderimiz Mustafa Sarıgül’le bir basın açıklaması yapardık ancak insanların ulusal hisleri, bu biçimde durumlardaki hassasiyetleri üzerinden siyaset yapmak istemiyoruz. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun tweetini gördük ailecek hayli üzüldük. Dayısının kendisine başvurduğunu, ailenin askerin akıbetini öğrenmek istediğini yazmış. hiç bir biçimde bu biçimde bir talebimiz olmadığı üzere, bizim dayımızda yok. Bin canımız olsa binini de veririz ancak hiç bir biçimde HDP üzere bir partiden, ya da onun vekilinden medet ummayız” dedi.

Baba Bazna; “Ben Devletime güveniyorum”

Baba Ramazan Bazna ise devlete sonsuz güvendiklerini söyleyerek, “Ben evladım üzerinden siyasi oluşumların, hele hele HDP üzere bir oluşumun rant sağlamasını ve benim acımın üzerinden provokasyon yapıp muhakkak bir çıkar sağlamaya çalışmaları beni derinden üzmüştür. Benim devletim kuvvetli bir devlettir. Her vakit yanımızdadır, her vakit yanımızda olmuştur. Bu ebediyen bu biçimde olacaktır. Ben birilerinin kalkıp benim acımın, yasımın üzerinden rant sağlamaya çalışması manevi değerlerimin hiçe sayılması içimi acıtmıştır. Bunun bu türlü olmasından büyük rahatsızlık duydum. Benim bu beşerlerle, bu biçimde bir oluşumla ne benim ne evlatlarımın hiç bir biçimde alakası olamaz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti her vakit bizim yanımızdadır. Ben oğlumun kayıp olduğunu düşünmüyorum. Oğlum bir operasyondadır. Süreç uzun bir müddetçtir. Biz kudretli Türk devletine, cumhuriyetimize, askerimize, polisimize, Türk Silahlı Kuvvetlerimize sonsuz güveniyoruz. Gerekeni aslına bakarsanız yapıyorlar, yapacaklarını da biliyoruz” sözlerini kullandı.

“Vatanı olmayanın, evladı, namusu, bayrağı olmaz”

Baba Bazna ayrıyeten, 6 oğlu ve kendisinin vatan için seve seve can vereceğini lisana getirerek “6 tane oğlum var, altısı da bırak altısını benim kendi vücudumda her biçimde vatana feda olsun. Vatanı olmayanın evladı, namusu, bayrağı olmaz. Kimliği de olmaz. Kimliksiz bir insan düşünülmediği için evvel benim her şeydilk evvel kendi canımdan evvel de vatanım gelir. Herkes bunu bu biçimde bilsin. Kimse benim evlatlarım üzerinden provokasyon yapmasın” biçiminde konuştu.