Enflasyon Mayıs’ta yüzde 6,1’e düştü – enerji piyasasında durum rahatlıyor

Adanali

New member
Wiesbaden. Almanya’da enflasyon oranı Mayıs ayında önemli ölçüde düştü ve 6,1 ile bir yılı aşkın süredir en düşük seviyesine ulaştı. Federal İstatistik Ofisi’nin ön verilere dayanarak Çarşamba günü açıkladığı gibi, tüketici seviyesindeki fiyat artışı böylece arka arkaya üçüncü aydır yavaşladı. Almanya’da yıllık enflasyon oranı en son Mart 2022’de yüzde 5,9 iken daha düşüktü.


Bu yılın Mart ayında enflasyon oranı yüzde 7,4 ile Ağustos 2022’den bu yana ilk kez yüzde 8’in altına düştü. Wiesbaden istatistikçileri, Nisan ayı için yüzde 7,2’lik bir enflasyon oranı hesaplamışlardı. Federal Ofis tarafından yapılan hesaplamalara göre, tüketici fiyatları Nisan’dan Mayıs 2023’e kadar yüzde 0,1 düştü.

Özellikle gıda son zamanlarda daha pahalı hale geldi


Yüksek enflasyon aylardır tüketicilere yük oluyor. Satın alma güçlerini tüketir, insanlar bir euro için daha azını karşılayabilir. Anketlerde, birçok insan paralarıyla zar zor geçinebildiklerini söylüyor.


Mayıs ayında da Almanya’da gıda ve enerji bazen bir yıl öncesine göre önemli ölçüde daha pahalıydı. İstatistikçilerin ön hesaplamalarına göre gıda fiyatları bir yılda yüzde 14,9 arttı. Almanya’da Nisan ayında gıda fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,2 artarken, Mart ayında yüzde 22,3 oldu.

Enerji piyasasında durum düzeliyor


Enerji fiyatlarındaki artış önemli ölçüde zayıfladı: Mayıs 2023’te enerji fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 daha yüksekti. Nisan ayında hala yüzde 6,8 idi. Federal hükümet yükü hafifletmeye çalışıyor: 1 Ocak’a kadar geriye dönük olarak uygulanan fiyat frenleri, doğal gaz, elektrik ve merkezi ısıtmayı daha uygun hale getirmeyi amaçlıyor.

Federal eyaletlerden alınan enflasyon raporlarının gösterdiği gibi, 1 Mayıs’ta Deutschlandticket’in piyasaya sürülmesinin de bir etkisi oldu: Birçok insan işe gidip gelmek ve otobüs veya trenle yapılan diğer yolculuklar için daha az para harcamak zorunda kaldı.
Paha biçilemez


Bültenimiz, her Çarşamba enerji krizi ve enflasyonla ilgili değerli ipuçları ve arka plan bilgileriyle size eşlik ediyor.

ECB buna yüksek faiz oranlarıyla karşılık veriyor.


Avrupa Merkez Bankası (ECB) da yüksek faiz oranlarıyla enflasyonu düşürmeye çalışıyor. Daha yüksek faiz oranları, borçlanmayı daha pahalı hale getirerek talebi yavaşlatabilir. Merkez bankası orta vadede yüzde 2’lik bir enflasyon oranıyla euro bölgesinde istikrarlı fiyatlar hedefliyor. Arka arkaya yedi faiz artırımının ardından 20 ülkenin para birimi alanında kilit faiz oranı şu anda yüzde 3,75 ve daha fazla artış bekleniyor. Ancak ekonomistlere göre, Almanya’da ve bir bütün olarak Euro bölgesinde hala yüksek olan enflasyon hızla ortadan kalkmayacak.

Haberler