CTE, ‘cezaevlerinde azap ve berbat muamele’ tezlerini yalanladı

  • Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
CTE’den yapılan açıklamada, hükümlü ve tutukluların hayat hakları ile vücut ve ruh sıhhatlerinin korunmasının, çağdaş infaz anlayışının en değerli ögelerinden biri olduğunun altı çizildi.

Ulusal mevzuat ve milletlerarası hukukun gerektirdiği her türlü yetki ve sorumluluk çerçevesinde din, lisan, ırk, mezhep ve cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin hiç bir hükümlü ve tutukluya azap, berbat muamele, onur zedeleyici, insan haklarına alışılmamış tavır, davranış yahut kanun dışı rastgele bir uygulamanın yapılmasının kelam konusu olmadığı tabir edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ulusal ve milletlerarası bağımsız kontrol kuruluşları tarafınca yapılan kontrollerde, kurumlarımızda azap ve makûs muamele olduğuna ait rastgele bir tespit yapılmamıştır. Ceza ve infaz kurumlarına yönelik olumsuz algı oluşturmayı amaçlayan bu tıp palavra haber ve toplumsal medya paylaşımlarının terör örgütlerine müzahir bireyler ve yayın organları tarafınca gayeli olarak gündeme getirildiği anlaşılmaktadır. Öte yandan, hükümlü ve tutukluların iftar ve sahur yemekleri, iftar ve sahur vakitlerine uygun biçimde, Sıhhat Bakanlığı tarafınca önerilen kalori ölçüleri gözetilerek ihtimamla dağıtılmaktadır. Hükümlü ve tutukluların insan haklarına uygun, milletlerarası standartların üzerinde barındırılma koşulları ile iaşelerine yönelik ihtimamlı ve titiz uygulamalar karşısında, ramazan ayının manevi iklimine yakışmayan kelam konusu argümanlar, kasıtlı olarak gündeme getirilmekte olup gerçek dışıdır.”