Bu gidebilir mi? HAYIR!

semaver

New member
Sevgili okuyucular,

eviniz gıcır gıcır temiz bir şekilde temizlendi mi? Bilindiği üzere bahar temizliği baharla birlikte başlar. Yedi adımda nasıl yapılabileceğini buradan okuyun. Benim için birkaç gün önceydi: Bir toz bezi, elektrikli süpürge ve bir kova suyla donanmış olarak, son birkaç haftanın izlerinden kurtulmaya çalışarak odadan odaya dolaştım. Biraz zaman aldı, ama şimdi her şey yeniden normal görünüyor – bir istisna dışında ve bu bir bakıma bir tür mayın tarlası: dolabım.

Kısa bir süre önce, yüksek bir patlama beni uyandırdı. Nedeni çabucak bulundu: Dolabımdaki bir elbise askısı hayaleti ele geçirmişti. O basitçe demirleme yerinden koptu. Tüm ceketlerim yere düşmüş ve dolaba yığılmıştı. Neyse ki çapa sağlamdı, bu yüzden direği geri takabildim. Ama ceketleri bir kez daha giyerek hayatta kalamayacağını biliyordum. Yani benim için geriye tek bir şey kalmıştı – ve bu çok daha kötüydü: Dolabı temizlemem gerekiyordu.

Eğer dışarı çıkıyorsa, o zaman radikal olarak

Dolabı toplamak benim için gerçek bir ceza. Ceketler, pantolonlar, elbiseler, bluzlar veya tişörtler gibi kıyafetlerden ayrılmak benim için zor. Bunun başlıca nedeni, onlarla özel anıları ilişkilendirmemdir. Mesela Kuzey Denizi’ndeki ilk tatilimde giydiğim bir hırka var. Onları atamam. Ya da mezuniyetimi kutladığım elbise. Bu da çöp kutusuna gitmemeli. Ne de olsa, önemli anların parçaları sonsuza dek kaybolacaktı.

Meslektaşım Timo Röske’nin benim gibi hissedenler için birkaç tavsiyesi var. Diyor ki: Ayıklama radikal olmalı. “Yalnızca en önemli giysileri dolaba geri koyun.” Artık sığmayan her şey başkasına verilebilir, satılabilir veya bağışlanabilir; aynısı içinde rahat edilemeyen giysiler için de geçerlidir. Düzenleme uzmanı Gunda Borgeest, özgürleştirici bir enerjiyi deneyimlemek için sıralanan şeyin evi hemen terk etmesi gerektiğini tavsiye ediyor. Onun bakış açısından, kişinin kendi tüketimini yansıtması, yani kendine şu soruyu sorması da önemlidir: Bütün bunlar nereden geliyor? Bu kaosun dolaba dönmesini engeller. Dene!

Sevgiler, Laura Beigel

Not: Sonunda en az üç ceketle ayrılabildim. Elbise askısı yine ayakta duruyor – çünkü artık kenarını kartonla destekledim. Bakalım bu ne kadar iyi gidecek.

hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her ikinci Perşembe.

Tepeden tırnağa

Her on kadından biri yılda bir kez idrar yolu enfeksiyonu geçirir. Sonuçlar tatsız ve acı vericidir: sürekli tuvalete koşmanız gerekir ve idrar yaparken yanar. Meslektaşım Sophie Kirchhoff, idrar yolu enfeksiyonlarıyla ilgili en önemli soruların yanıtlarını veriyor. Örneğin, davranışınızı değiştirirseniz enfeksiyonların önlenebileceğini yazıyor. Bunun anlamı: çok fazla içmek – günde yaklaşık bir buçuk ila iki litre – sadece samimi hijyen için su kullanmak ve bağırsak hareketinden sonra önden arkaya silmek. İnatçı, tekrarlayan enfeksiyonlar meydana gelirse, bir doktora görünmek mantıklıdır. Gerekirse bir antibiyotik reçete edebilirler.

tüm sevgiyle

Nitelikli zaman geçirmek, yani konuşmaya hazır olmak ve duygusal olarak yan yana olmak yerine birbirleriyle birlikte olmak birçok çift için zordur.

Nitelikli zaman geçirmek, yani konuşmaya hazır olmak ve duygusal olarak yan yana olmak yerine birbirleriyle birlikte olmak birçok çift için zordur.

© Kaynak: Getty Images

Günlük hayatımız, zaman baskısı, beklentiler, stres ve öfke ile karakterize edilir. Bunun bir bedeli var: Aşk ve ortaklık zamanı genellikle bir kenara atılır. Çiftler birlikte çok az zaman geçirdiklerinde zamanla birbirlerinden uzaklaşabilirler. Peki ilişki günlük stresten nasıl korunabilir, meslektaşım Ben Kendal ilişki danışmanı Heike Klopsch’tan (+) öğrenmek istedi. Şu görüşte: “Stresli aşamalarda bile partnerimizle zaman geçirmeyi başarabiliriz – bu konuda kaliteli zaman geçirebiliriz.” Sonunda, bu sadece bir karar meselesi.

aile bağları

Ebeveynlerin çocuklarını zarar görmekten korumaları gerekir - ancak bu, her zaman ellerini tutmaları gerektiği anlamına gelmez.

Ebeveynlerin çocuklarını zarar görmekten korumaları gerekir - ancak bu, her zaman ellerini tutmaları gerektiği anlamına gelmez.

Ebeveynlerin koruma içgüdüsü çok güçlüyse, bu hızla bir sorun haline gelebilir.

© Kaynak: Silvia Marks/dpa-tmn

Ebeveynler çocukları için endişelenirler. Bu tamamen normal ve hatta evrimsel: Psikolog Dennis Bikki, “Korkular toplu olarak öğrenilir” diyor. Bu konuda hayvanlardan hiçbir farkımız yok” dedi. Ama korkular üstün geldiğinde ne olur? Bu çocukları nasıl etkiliyor? Ve ebeveynler korkularıyla en iyi nasıl başa çıkmalı? Meslektaşım Sebastian Hoff bu soruları araştırdı (+). Şöyle yazıyor: Korkular, her şeyden önce, günlük aile yaşamını belirlediğinde bir sorun haline gelir. Bu nedenle, ebeveynler duygularını görmezden gelmemeli veya gizlememeli, mümkün olduğunca rasyonel ve nesnel bir şekilde – çocuklarla yapılan konuşmalarda da – ele almalıdır.

iyi dedin

“Bütün sıkıntılar aynı değildir.”
Attila Albert,

İletişim uzmanı ve yazar

Yedi farklı rahatsızlık türü olduğunu biliyor muydunuz? Örneğin, kendini beğenmiş iyiliksever, gevşek tereddütlü veya inatçı patron olabilir. İletişim uzmanı Attila Albert, Haberler yazarı Katrin Schreiter ile yaptığı bir röportajda, bu tür rahatsızlıklardan biriyle karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini açıklıyor.

Pandemi ve biz

Aşı olup sonra hasta: Korona aşılarından sonra bazı insanların başına gelen durum bu. Maçtan aylar sonra hala baş ağrısı, nefes darlığı veya kardiyovasküler problemler gibi semptomlardan şikayet ediyorlar. Artık bu uzun süreli semptomlar için ayrı bir terim var: vac sonrası sendrom. Kaç kişinin bundan muzdarip olduğu bilinmiyor – ayrıca korona aşılarından sonraki semptomların tıbbi bir tanımı olmadığı için. Ancak etkilenenlerin sadece sayısı hala belirsiz değil. Post-vac sendromu hakkında artık bilinenleri ve olmayanları açıklıyoruz.

Hayatın ciddi tarafı

Antakya'da bir kadın enkaz arasında oturuyor: Depremler çok sayıda evi yıktı ve çok sayıda insan evsiz kaldı veya öldü.

Antakya'da bir kadın enkaz arasında oturuyor: Depremler çok sayıda evi yıktı ve çok sayıda insan evsiz kaldı veya öldü.

Antakya’da bir kadın enkaz arasında oturuyor: Depremler çok sayıda evi yıktı ve çok sayıda insan evsiz kaldı veya öldü.

© Kaynak: Boris Roessler/dpa

Vjahat Varaich, şehirleri “bir korku filminden fırlamış gibi” gördü. 35 yaşındaki Hannoverli, Türkiye’nin Antakya kentindeki bir çadır köyde bir hafta boyunca gönüllü doktor olarak çalıştı. Orada, bir aydan uzun bir süre önce meydana gelen depremler nedeniyle evlerini kaybeden insanlarla ilgilendi. “Burada, yerinde olsanız bile depremlerin ne yaptığını, hangi boyutlara ve kuvvete sahip olduğunu kavramak zor” diyor. Waraich, Haberler röportajında (+) deneyimlerini ve izlenimlerini anlatıyor.

hayatın güzel yanları

Tüccarlara ağır cezalar uygulayan Amsterdam belediyesi, çiçeklerin veya lale soğanlarının ağırlıklı olarak ünlü çiçek pazarında satılmasını sağlamak istiyor.

Tüccarlara ağır cezalar uygulayan Amsterdam belediyesi, çiçeklerin veya lale soğanlarının ağırlıklı olarak ünlü çiçek pazarında satılmasını sağlamak istiyor.

Uzun vazolar özellikle laleler için uygundur. Bu, bitkilerin başlarını çok hızlı sarkmasını önleyebilir.

© Kaynak: Christin Klose/Resim/dpa-tmn

Yeşillikler, tarhlar ve bahçeler yeniden renkleniyor: kardelenler, nergisler ve çiğdemler küçücük başlarını yerden uzatıyor. Bahar aynı zamanda kendi dört duvarımıza da giriyor: nergis ve lale buketleri evi süslüyor. Ama satın alınır alınmaz çiçekler solar. Bu basit hilelerle önlenebilir. Örneğin lalelerin saplarının ıslanmaması için önceliği soğuk sudur. Bitkiler için başka neler yapabileceğinizi buradan okuyun.

Herhangi bir öneriniz veya eleştiriniz varsa, lütfen doğrudan editör ekibimizle iletişime geçin. magazin@Haberler. Biz mutluyuz!

sende abone ol

Gün: Yazı işleri ağı Almanya’dan haber brifingi. Her sabah saat 7’de

Paha biçilemez:
Parayla ilgili değerli ipuçları ve arka plan bilgileri – her Çarşamba.

İklim kontrolü: İklim değişikliği hakkında en önemli haberleri ve arka plan bilgilerini alın – her Cuma yeni.

Başkent Radarı: Hükümet bölgesinden kişisel izlenimler ve geçmişler. Her Salı, Perşembe ve Cumartesi.

N’aber, Amerika? ABD haber bülteni, her iki Salı günü siyaset, toplum ve kültürdeki gelişmeler hakkında arka plan bilgileri sağlar.

Akış Ekibi: Netflix ve Co. için en iyi dizi ve film ipuçları – her ay yeni.