11 Nisan 2022 tarihinde Prof. Dr. Naci Görür Kahramanmaraş’a dikkat çekmişti

DeSouza

New member
Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,4 büyüklüğünde zelzele meydana geldi. Saat 04.17’de gerçekleşen zelzele 10 ili etkiledi. 7,4’lük zelzelede 200’ün üzerinde can kaybı var.

“BÖLGEDEKİ BARAJLARI DENETİM EDİNİZ”

Sosyal medya hesabından da sarsıntıya ait açıklama yapan Prof. Dr. Naci Görür şu sözleri kullandı; Arkadaşlar, epeyce üzgünüm lakin Maraş’ın Pazarcık yöresinde 7,5 büyüklüğünde zelzele oldu. Çok büyük bir sarsıntı umarım zaiyatımız az olur. Bu sarsıntının gelmekte olduğunu yerbilimciler olarak söyleye söyleye, yaza yaza lisanımızda tüy bitti. Hiç kimse ne diyorsunuz diye reaksiyon bile vermedi.

Arkadaşlar, sarsıntı bölgesinde iseniz meskeni terkedin. Artçı sarsıntılar büyük olacaktır, hasarlı konutlarınız yıkılabilir. Geçmiş olsun. Ölenlere Allahtan rahmet, yaralılara şifa dilerim.

Deprem bölgesindeki arkadaşlar, otomobillerinizi kullanıp, trafiği kilitlemeyin. Sağlıklı iseniz konutunuzu terk edin var ise toplanma bölgelerine gidin. Konuttan çıkmadan elektriği, doğal gazı, suyu kapatın. Telf’lara sarılmayın, interneti tercih edin. İlgililere sesleniyorum. Bölgedeki barajları denetim ediniz.

Bu zelzeleden daha sonra Adana ve Hatay’a dikkat edilmeli. Lokal yöneticiler uyanık olmalı. Geçmiş olsun. Ölen insanlarımıza Allahtan rahmet, yaralılara şifalar dilerim

NACİ GÖRÜR DOĞU ANADOLU FAYI’NA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Öte yandan Prof. Dr. Naci Görür, 11 Nisan 2022’de Zonguldak’ın Ereğli ilçesi açıklarında 4,4 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde Doğu Anadolu Fayı’na dikkat çekmişti.

Prof. Dr. Naci Görür, Doğu Anadolu Fayının 20’nci yüzyılda şimdi hiç sarsıntı üretmediğini belirterek “Kuzey Anadolu Fayı o yüzyılda, bir dizi 7.0 ve 7’ye yakın sarsıntılar üretti. Kuzey Anadolu Fayı bu biçimde etkinken Doğu Anadolu Fayı üzerinde bu cins bir aktivite görülmedi. Elazığ Zelzelesi olduğu vakit Elazığ’ın güneybatı tarafına hakikat sarsıntının güç transfer etmesi kelam konusu. Doğrultu atımlı faylar, rastgele bir yerde sarsıntı ürettiği vakit, her iki tarafına yanlışsız da gerilim transfer etmiş olabilir. Doğu Anadolu Fayı üzerinde bundan daha sonraki sarsıntıları Erkenek, Çelikhan, Kahramanmaraş Türkoğlu yörelerinde olacağını düşünüyorum” demişti.